Domů » Těhotenství » Lékařské okénko » Rozhovor s odborníkem: Rizika těhotenství po 35. roku věku matky

RIZIKA TĚHOTENSTVÍ PO 35. ROKU VĚKU MATKY

Stále více žen odkládá početí prvního potomka do vyššího věku. Je těhotenství po 35. roku věku matky problém? Přináší s sebou rizika a musí žena docházet na speciální vyšetření? Připravili jsme pro vás rozhovor s MUDr. Terezu Hubovou, ve kterém se dozvíte, jaké je těhotenství starších matek.

Bývá těhotenství po 35. roce věku matky rizikové nebo to je individuální?

Žena může bezproblémově otěhotnět a prožít těhotenství bez jediné komplikace v 35 letech nebo mnohem později, ale existuje věková hranice, což je právě těch 35 let, kdy je třeba brát v potaz určitá rizika.

Je pro ženy věková hranice 35 let strašákem nebo otěhotnění ve vyšším věku příliš neřeší?

Ne, věk řeší málokterá.

Je odsouvání těhotenství po 35. roce věku fenoménem?

Je to trend, na jedince jsou kladeny vysoké nároky, ženy jsou soběstačné po všech stránkách, dosahují vyššího vzdělání, lepších pracovních postů, pokulhává rodinná politika, skloubit péči o dítě a pracovní život společnost moc neusnadňuje, konečně jsou dostupné lepší antikoncepční metody a také díky asistované reprodukci už není pokročilý věk takový strašák.

Jaká rizika s sebou přináší těhotenství po 35. roce věku pro matku?

U žen nad 35 let se zvyšuje riziko chromozomálních aberací u plodu, potratu, mrtvorozenosti, hlavně ale častěji už těhotenství začínají s obezitou nebo chronickým onemocněním, ať už se jedná o vysoký krevní tlak, cukrovku, nebo tyto komplikace vyvinou v průběhu gravidity.

Je těhotenství nad 35 let věku ženy automaticky považováno za rizikové a může být žena dobrovolně doma na neschopence?

Ne, věkový faktor zahrne gynekolog do zvažování případných rizik nebo rozhodování o určitých postupech, ale samotný věk není automaticky důvod k pracovní neschopnosti.

Je těhotným ženám doporučeno speciální vyšetření?

Těhotná žena zpravidla podstupuje prvotrimestrální screening a vzhledem k věku ji lze odeslat i na genetickou konzultaci, kde se v souladu se všemi výsledky, a po pohovoru s těhotnou, rozhodne o vhodnosti podstoupit nějakou formu invazivní vyšetřovací metody, jako je odběr plodové vody nebo choriových klků apod.

Kam se mohou na prvotrimestrální screening objednat? Provádí se klasicky v každé gynekologické ambulanci?

Buď ho lze provést v ambulanci registrujícího gynekologa, pokud na to má oprávnění toto vyšetření provádět, nebo ženu odešle na pracoviště, kde ho provádějí.

Je prvotrimestrální screening spolehlivější metodou než tripple test?

Ano.

Co třeba přibývání na váze? Přibývá žena více?

V souladu s věkem nikoliv.

Takže roli hrají jiné faktory třeba životní styl, konzumace nezdravého jídla?

Logicky ano.

A co po porodu? Shodí poporodní kilogramy nebo ženy bojují s váhou více než mladé maminky?

Bavíme se o ženách v reprodukčním věku, tedy ne o ženách kolem menopauzy, kdy může být vlivem hormonální situace obtížné bojovat s nadváhou. Věk není výmluva, matka ve 40 letech má stejné možnosti zhubnout jako matka v 25 letech, naopak je to s ohledem na další interní onemocnění žádoucí.

Co jsou interní onemocnění?

Interní onemocnění jsou onemocnění postihující vnitřní orgány a orgánové systémy.

Jsou častější mimoděložní těhotenství?

Výskyt mimoděložního těhotenství pravděpodobně s věkem nesouvisí.

Hrozí předčasný porod? Nebo naopak ženy dlouho přenášejí?

Ze studií vyplývá, že věk je nezávislý rizikový faktor a že ženy nad 40 let mají vyšší riziko předčasného porodu, naopak nejmenší riziko je pravděpodobně ve věku 30-34let.

Je u starších žen vyšší pravděpodobnost, že porod skončí císařským řezem?

Starší rodičky mají 3x větší riziko, že porod skončí císařským řezem.

TIP: Víte, jaké jsou komplikace v těhotenství?

Pokud žena podstoupí umělé oplodnění, odpadá riziko Downova syndromu?

Ne, umělé oplodnění často podstupují starší ženy, ještě po hormonální stimulaci, takže i tam existuje riziko chromozomálních aberací či jiných vad, celkově se ale u nich rodí méně postižených dětí ve srovnání s ženami, které počaly přirozeně.

Jestliže byl diagnostikován Downův syndrom, je velká pravděpodobnost, že při dalším těhotenství bude diagnostikován znovu?

Pokud se narodí dítě s Downovým syndromem, pak riziko pro další těhotenství je asi 1:100.

Jak moc je důležitý pro starší ženu prvotrimestrální screening z hlediska zjištění zdraví plodu?

Prvotrimestrální screening je zaměřen na detekci chromozomálních aberací a některých vývojových vad, jejichž výskyt se zvyšuje s rostoucím věkem. Je tedy u starších rodiček aktuální, nicméně je nepovinný, je na ženě, zda se pro něj rozhodne.

Je v umělém oplodnění z hlediska posouvání těhotenství do vyššího roku věku budoucnost?

Už tam dávno je. Nejsem přesvědčená, že je to ale správně.

Kdy by se páry měly pro umělé oplodnění rozhodnout?

Páry se nerozhodují o umělém oplodnění. Řeší fakt, že se nedaří spontánní otěhotnění, s tím jdou ke specialistovi a ten jim navrhne další postup. Obvykle, pokud se při plné snaze nedaří otěhotnět rok, při zvážení individuálních faktorů jako zdravotní stav, věk apodobně i dříve, třeba po půl roce.