Domů » Těhotenství » Cestování » Cestování letadlem v těhotenství

CESTOVÁNÍ LETADLEM V TĚHOTENSTVÍ

Pro cestování letadlem platí omezení až v pokročilejším stádiu těhotenství. Každá letecká společnost má jiná pravidla a odlišnosti najdete mezi leteckými společnostmi po Evropě i v USA. Také zde platí, všeho s mírou. Přečtěte si podrobné informace o létání v graviditě.

První polovina těhotenství

V první polovině gravidity můžete létat do blízkých destinací neomezeně. Plánujete-li vycestovat do vzdálených končin, vždy se poraďte s ošetřujícím gynekologem.

Druhá polovina těhotenství

Letecké společnosti vyžadují od 28. týdne gravidity písemný souhlas ošetřujícího lékaře, že je těhotenství bezrizikové a můžete letět.

Na co si dát pozor

Před odletem musíte dobře znát destinaci, do které se chystáte. Probíhající epidemie v místě dovolené může ohrozit vás i plod. Nejezděte do zemí, kde se vyskytuje malárie, stejně jako se vyhýbejte destinacím se špatnou nebo dokonce žádnou lékařskou péčí. Před odletem se poraďte s odborníkem na cestovní medicínu a se svým gynekologem. Dovolenou v Africe nebo Oceánii raději odložte.

Kdy letět?

Těhotná žena nejlépe snáší let mezi 16. a 24. týdnem gravidity. V tomto období není děloha tak velká, aby se jí špatně sedělo, a zároveň ji netrápí těhotenské nevolnosti jako v prvním trimestru. Zcela nevhodné je létat letadlem po nástupu na mateřskou dovolenou, šest týdnů před plánovaným porodem.

Doporučení při cestě letadlem

I ve druhém trimestru nemusí být let bez potíží. Hrozí riziko trombózy, proto si vybírejte sedadlo do uličky, a alespoň jednou za hodinu se projděte. Bezpečnostní pás zapínejte na úrovni pánve. Dostatečně pijte, abyste předešla dehydrataci. Bezpečnostní kontroly skrze rám nepoškozují plod. Nezapomeňte si sebou přibalit těhotenskou průkazku (ideálně v anglickém jazyce) a cestovní pojištění.

Přehled leteckých společností

Název letecké společnosti Podmínky pro let v těhotenství
Wizz Air Po 28. týdnu gravidity vyžadují potvrzení od lékaře.
Easy Jet Čeká-li těhotná žena jedno dítě, může cestovat do 35. týdne, čeká-li dvě děti, může cestovat do 32. týdne.
Ryanair Od 28. týdne těhotenství požadují potvrzení od lékaře. Formulář je k dispozici na webových stránkách letecké společnosti. Těhotné mohou létat až do 36. týdne, při vícečetném těhotenství do 32. týdne.
ČSA U bezproblémového jednočetného těhotenství je povoleno létat do 34. týdne, u vícečetného do 28. týdne. Vyžadují těhotenský průkaz a potvrzení od lékaře.

Pramen: Webové stránky ČSA, Ryanair, Easy Jet, Wizz Air

Před cestou se vždy poraďte s ošetřujícím gynekologem. Zajímejte se o vhodnost cílové destinace a dobu letu.

Pramen: Webové stránky ČSA, Ryanair, Easy Jet, Wizz Air, Manďáková, Z., Těhotenství a cestování, 6. konference Sekce infekčních nemocí v gynekologii a porodnictví ČGPS ČLS JEP, SZÚ, CEM, Oddělení epidemiologie infekčních onemocnění