Domů » Miminko a batole » Jak vybrat autosedačku?

JAK VYBRAT AUTOSEDAČKU?

Při cestování autem s malým dítětem dbejte zvýšené bezpečnosti. Dítě do jednoho roku nemá zpevněné posturální svaly, a v tom nejideálnějším případě by měla sedačka pro kojence splňovat ty nejpřísnější bezpečnostní standardy. Víte, jaká autosedačka je vhodná pro vaše dítě?

Rozdělení autosedaček dle hmotnosti

Autosedačky se člení dle výšky a váhy korespondující s věkem dítěte. Produkty, které se rozdělují dle hmotnostních kategorií, mají pro každou váhovou skupinu jiné bezpečnostní prvky. Rozdělení autosedaček dle výšky představuje méně početnou kategorii.

  • Hmotnostní kategorie 0 – 13 kg – autosedačka typu vajíčko je určena pro děti od narození do 12 až 18 měsíců. Hmotnostní rozpětí je uvedeno orientačně. Může se stát, že  dítě vážící 11 kilogramů se do autosedačky již nevejde. Sedačku připevníte bezpečnostním pásem nebo základnou isofix proti směru jízdy. Tento způsob ježdění je nejbezpečnější a chrání kojence před nárazy v případě autonehody. Autosedačku připevníte také na konstrukci kočárku. Alternativou může být autosedačka v hmotnostní kategorii 0 až 18 kilogramů, která není s konstrukcí kompatibilní.
  • Hmotnostní kategorie 9 – 36 kg – univerzální autosedačka pokrývá zbývající hmotnostní rozpětí dané zákonem. Na trhu naleznete nesmírně kvalitní a bezpečné modely a na druhé straně levné a nekvalitní kousky. Jezdíte-li často na dlouhé vzdálenosti autem, poohlédněte se po bezpečné autosedačce, a dítěti kupte méně univerzální model.
  • Hmotnostní kategorie 15 – 36 kg – mezi rodiči stále vyhledávanou a oblíbenou kategorií autosedaček. Pro cestování na dlouhé vzdálenosti se hodí autosedačka s kvalitním polstrováním a pohodlnou opěrkou zad.

Příslušenství

Autosedačky mají širokou paletu příslušenství. Oceníte letní potah, který v létě při dlouhém cestování absorbuje pot z těla dítěte a je možné jej snadno sejmout a vyprat. Stejně tak slouží jako ochrana před znečištěním, pokud dítě v autě ráno snídá. Mezi vyhledávané příslušenství patří pultík k autosedačce, na kterém si může hrát, kreslit nebo si prohlížet za jízdy oblíbenou knížku. Stínítko ocení při nepříjemném a ostrém slunečním svitu. Zakoupit můžete také ochrannou pásku na oči proti slunci a ochranu bezpečnostního pásu.

Bezpečnost

Před koupí autosedačky nahlédněte do testů bezpečnosti. Testy autosedaček se uskutečňují dvakrát ročně. Klasifikují se na pět kategorií s hodnocením velmi dobře, dobře, uspokojivě, dostatečně, nedostatečně. Hodnotí bezpečnost sedačky, obsluhu, škodlivé látky, údržbu, ergonomii, zda má autosedačka isofix a zmiňují její cenu. Autosedačky, které se v testech pravidelně umisťují na předních místech, mají tuto skutečnost zakomponovanou již v popisu na cedulce, a při nákupu budete vědět, že daný model je ten nejbezpečnější. Autosedačka hmotnostní kategorie nad 9 kilogramů by měla mít hluboké boční opěrky, které zajistí bezpečnost v případě bočního nárazu. Autosedačky prochází testy bezpečnosti a splňují normu Evropské unie ECE R44/04.

Materiál

Látka se musí dobře udržovat. Odnímatelný potah pratelný v pračce, případně příslušenství v podobě náhradních potahů, je základem pro zachování čisté sedačky. Dítě by mělo sedět na příjemném materiálu.

Rezidua škodlivých látek

Vysoká cena neznamená vysokou kvalitu. I v drahých sedačkách odhalily nezávislé testy vysoké množství škodlivých látek. Před koupí dejte pozor, aby právě váš model tyto látky neobsahoval. Škodliviny mohou prostupovat skrze kůži do těla dítěte.

Pramen: Bezpečí dítěte v dopravě, Ministerstvo dopravy, 2008; ADAC Kindersitztest Frühjahr 2017