Domů » Miminko a batole » Jak vybrat dětskou postýlku?

JAK VYBRAT DĚTSKOU POSTÝLKU

Bezpečná postýlka je pro dítě důležitá stejně jako kvalitní a každodenní odpočinek. V postýlce nebo kolébce spí miminko od narození. Víte, jaká jsou bezpečnostní kritéria pro výběr vhodné postele a z čeho volit?

Bezpečnostní kritéria

Postýlka pro novorozence a děti do tří let musí splňovat předepsané bezpečnostní normy. První poukazuje na nezávadnost nátěru pro děti (platná norma ČSN EN 716-1 +A1 (910606)), druhá specifikuje bezpečnostní požadavky dětských a skládacích postýlek pro bytové použití (platná norma EN 716-1: 2013).

Univerzálnější využití představují postýlky s polohovacím dnem, které umístíte do několika výšek. Cestovní postýlky nemají polohovací dno z bezpečnostních důvodů.

POZOR

Ve štěrbinách mezi laťkami se může zaseknout hlavička, nožička nebo ručička dítěte.
V obchodech na takové postýlky bohužel stále narazíte, a proto se před koupí informujte o tom, zda produkt splňuje výše uvedenou bezpečnostní normu. Nahlédněte do nezávislých testů, které přihlížejí k bezpečnosti a praktičnosti.

Bezpečné míry

Postýlku zakoupíte v délce od 90 cm do 140 cm. Nejčastější rozměry jsou 120×60 cm a 140×70 cm. Dno bývá posuvné, polohovací. Pro novorozence je horní část ohrádky ode dna umístěna minimálně 30 centimetrů. Pro sedící dítě je minimální vzdálenost 60 centimetrů. Příčky postýlek splňují minimální vzdálenost 45 mm a maximální 65 mm. Mezera mezi sklápěcí bočnicí a vzdáleností vodící tyče sklápěcího mechanismu je do 7 mm, případně od 12 do 25 mm.

Další podstatné vlastnosti

Dno postýlky tvoří dřevěné příčky (klasický rošt) nebo v něm jsou díry. Stahovací bočnice jsou vždy zabezpečeny. Dřevěná postýlka je vyrobena z kvalitního materiálu, který je řádně opracován a dítě se o něj nemůže poranit. Kovové materiály nesmí podléhat korozi. Hrany jsou zaoblené nebo zabezpečené.

Bezpečná postýlka až do tří let věku

Při výběru postýlky projděte všechny etapy od narození až do tří let věku dítěte. Novorozenec je malý, cítí pocit bezpečí v uzavřenějším prostoru. K postýlce můžete dokoupit příslušenství v podobě speciálních novorozeneckých vložek. Batole si v posteli snaží stoupnout, proto mívá postýlka polohovací dno, které zajistí stoprocentní bezpečnost. Rošt nebo dno musí být pevné, protože často skáče, dupe a lomcuje bočnicemi. Mantinely se pro novorozence nehodí. Nepohybuje-li se dítě po postýlce, ochranné mantinely nepořizujte, jelikož zabraňují cirkulaci vzduchu. Oceníte je až u staršího kojence.

Podle čeho vybrat matraci?

Při koupi se zaměřte na tvrdost a materiály, z nichž je matrace vyrobena. Mezi kvalitní patří matrace z kokosového vlákna, případně směs materiálu pohanka/kokos, molitan/kokos. Dítě může do postele vylít čaj nebo mléko, proto na matraci pořiďte nepropustnou ochranu proti jejímu znehodnocení (ze spodní strany má pogumovanou vrstvu).

Víte, jak vybrat dětský kočárek a autosedačku?

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Jak vybrat postýlku, dTest, 12/2015