Domů » Miminko a batole » Psychomotorický vývoj (Strana 2)

Dítě se stává stále šikovnější a samostatnější. Možná máte pocit, že už vás nepotřebuje. Nenechte se zmást. Rozvoj dovedností a schopností nabral ve druhém roce života zcela jiný směr. Chce objevovat, poznávat a učit se novým věcem. To ale neznamená, že není závislé na mamince. Právě naopak. Blíží se období separační úzkosti.

Dítě projevuje stále větší zájem o okolí. Dožaduje se matčiny pozornosti, poslouchá, co mu říkáte, a když je spokojené, poznáte to na jeho pohybech. Vrtí se, kope nožičkama, máchá rukama a spokojeně se usmívá. S kojencem můžete chodit na procházky v létě i v zimě. Teploty do – 10 °C v kvalitním fusaku mu neublíží.

Druhé narozeniny se kvapem přiblížily a z batolete se stává vcelku samostatné dítě. Ve dvou a půl letech se bude umět samo najíst, obléknout, dojít si na nočník nebo na záchod. Užijete si s ním stále více zábavy a budete vymýšlet nové pohybové i společenské hry. Těšíte se?

Osobnost dítěte se rozvíjí a formuje. Již jste si na miminko zvykla a víte, proč právě pláče, kdy má hlad, kdy potřebuje přebalit a pochovat. Někteří kojenci chtějí často chovat a dožadují se maminky. Pokud máte takové dítě doma, zkuste se poohlédnout po šátku na nošení a miminko do něj uvázat. Uvidíte, že přestane plakat [...]

Zanedlouho budete péct dort ke třetím narozeninám. Čas letí rychleji, než bychom si přáli. Z bezbranného novorozence se stane šikovné dítě, které půjde co nevidět do školky.