Domů » Miminko a batole » Kojení » Předčasně narozená miminka a kojení

PŘEDČASNĚ NAROZENÁ MIMINKA A KOJENÍ

Nedonošené miminko je takové, které se narodí před 37. týdnem gravidity s hmotností nižší než 2500 gramů. Benefitů z kojení je celá řada. Pojďme se podívat na to, proč kojit nedonošené dítě a jaká úskalí musíte překonat.

Proč kojit nedonošené miminko

Mateřské mléko představuje ideální pokrm pro předčasně narozené dítě. Novorozenci s nízkou porodní hmotností potřebují vyšší přísun energie na jeden kilogram než donošené děti. Zralé děti vyžadují na jeden kilogram 110 – 120 kcal, nedonošené nebo nemocné děti 150 kcal. Mateřské mléko je pro miminko vhodnější než mléko umělé. Kolostrum matky nedonošeného novorozence obsahuje 1,5krát více bílkovin, nasycených mastných kyselin, sodíku, chloridů, magnézia a železa. Pokud žena porodí 4 – 6 týdnů před plánovaným termínem, liší se složení jejího mateřského mléka od mléka matky, která porodila v termínu. Nejmarkantnější rozdíl představuje energetická hodnota mléka.

Jak na kojení

Nedonošená miminka nemají tolik síly na to, aby sála dlouho a dostala se k zadnímu mléku, proto před kojením trošku mléka odsajte, aby mělo tučnější a výživnější stravu. Děti s porodní hmotností pod 1500 gramů potřebují doplnit mateřské mléko o další bílkoviny, cukry, tuky a minerální látky. Tato fortifikace představuje v kombinaci s mateřským mlékem ideální stravu pro předčasně narozená miminka.

Kojení cvičte v porodnici za pomoci zkušené sestry. Až polovina nedonošených dětí může být v řádném termínu porodu již plně kojena.

Iniciace kojení

Novorozence musíte přikládat k prsu matky i tehdy, nemá-li zralé vzorce pohybů ústy tak, aby mohl pít. Časné kojení je pro dítě při použití správné techniky snazší než krmení z láhve. Častá a správná stimulace reflexních bodů napomáhá k navození efektivních a správných vzorců sání. Bradavky můžete stimulovat také pomocí odsávačky. Přikládejte dítě k prsu tak často, jak to jen bude možné. Zdravé a donošené děti si o mléko řeknou samy. U předčasně narozených tomu tak není, a hlavním iniciátorem krmení musí být matka.

Podívejte se na výhody kojení pro dítě a pro matku a na polohy vhodné při kojení nedonošených dětí.

Pramen: Bariczová, A., Kojení nedonošeného novorozence aneb každá kapka mateřského mléka je lékem, Brno, 2010; Gazdová, Z., Způsoby výživy předčasně narozených dětí (24. – 34. gestační týden) při propuštění z nemocnice, České Budějovice, 2015

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Začínáme s kojením – jak na to?