Domů » Těhotenství » Lékařské okénko » Pravdy a mýty o očkování v těhotenství

PRAVDY A MÝTY O OČKOVÁNÍ

O očkování v těhotenství jste možná slyšeli řadu polopravd, nebo dokonce lživých informací. Je očkování pro těhotné vhodné? Kdy je prospěšné a kdy může uškodit? O roli očkování v těhotenství jsme vyzpovídali lékařku MUDr. Terezu Hubovou.

Pravda: Očkování proti černému kašli v těhotenství je lepší než se jím nakazit.

Národní imunizační komise vydala doporučení pro očkování těhotných žen proti černému kašli (pertusi). Kdy je vhodné, aby těhotná žena podstoupila očkování a je to nutné? „Očkování proti černému kašli je zahrnuto v hexavakcíně, některé ženy toto očkování podstoupily v dětském věku nebo později v dospělosti, což je vhodné. Očkování proti černému kašli v těhotenství se doporučuje nejen kvůli ochraně ženy, ale díky přenosu protilátek přes placentu zejména kvůli ochraně dětí v období, než se začnou očkovat,“ říká MUDr. Tereza Hubová.

Pravda: V těhotenství by neměla žena podstoupit žádné očkování živými virovými vakcínami.

Nedoporučuje se očkovat proti planým neštovicím, spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Na otázku proč nejsou tyto vakcíny v těhotenství vhodné, mohou ohrozit dítě či matku, MUDr. Tereza Hubová odpovídá: „Živými virovými vakcínami se v těhotenství neočkuje, doporučuje se otěhotnět minimálně s odstupem měsíce od očkování, ale není prokázán jednoznačný špatný vliv vakcíny na plod a není to důvod k ukončení těhotenství, pakliže bylo očkování v menším odstupu, nebo již v těhotenství.“

Pravda: Očkování proti chřipce je prospěšné.

Očkování proti chřipce je prospěšné pro matku i dítě. Miminko dostane protilátky již v děloze a po porodu je chráněno před nákazou chřipkového viru. Je očkování proti chřipce v těhotenství vhodné? Kdy očkovat a je to nezbytné? „Ano, díky pasivnímu přenosu protilátek na dítě. Očkuje se zpravidla ve třetím trimestru, ale je to možné kdykoliv obzvláště v období chřipkové sezóny. Nezbytné očkování to však není,“ uvádí lékařka.

Pravda: Očkovat lze pouze zdravé těhotné ženy.

U fyziologického těhotenství je možné aplikovat očkování, pokud si jej těhotná žena přeje a je si vědoma všech rizik. Očkují se pouze zdravé ženy, které nemají v těhotenství žádné komplikace. Lékař pacientku před aplikací vakcíny seznámí s možnými komplikacemi, které mohou nastat: mírné zarudnutí na místě vpichu, vyšší teplota.

Mýtus: Očkování v těhotenství není vhodné

V internetových diskuzích se často dozvíte, že očkování v těhotenství není vůbec vhodné, případně, že je vhodné ve druhém trimestru, nebo také v prvním či třetím. Kdy je nejvhodněji doba na očkování v těhotenství? „Pokud je nějaká vakcína vhodná v těhotenství, pak na plod nemůže mít prokazatelný jiný vliv než pozitivní, u každé vakcíny se doporučená doba podání liší na základě doporučení výrobce,“ doplňuje gynekoložka.

Mýtus: Očkování v těhotenství poškodí plod

Možná, že jste se v internetových diskuzích dočetli, že očkování v těhotenství může vážně poškodit plod. Pod lékařským dohledem je vhodně aplikované očkování bezpečné, matce a ani miminku nehrozí žádné nebezpečí. „U látek, které jsou schválené k vakcinaci v těhotenství, by nemělo být prokázáno poškození plodu,“ říká MUDr. Tereza Hubová.

Mýtus: Vedlejším účinkem očkování je autismus

Může očkování v těhotenství vyvolat autismus? „Ne, opakovaně vyvráceno, studie potvrzující rozvoj autismu v souvislosti s očkováním byl podvrh,“ potvrzuje lékařka.

Jak postupovat, pokud se chcete nechat očkovat v těhotenství?

K očkování v graviditě by mělo být přistupováno individuálně. Těhotná by měla očkování konzultovat se specialistou a také se svým ošetřujícím gynekologem, který zná dobře průběh gravidity. Očkování se nedoporučuje u rizikového těhotenství a před aplikací dávky by měl být vždy zvážen přínos očkování. Tedy pravděpodobnost rozvoje infekčního onemocnění a rizika očkování.

Očkování a neplánované těhotenství

Jestliže žena absolvovala očkování, je těhotná, ale o těhotenství zatím neví, není důvod následně těhotenství přerušit. Zajímá vás, zda musí být těhotná žena pečlivěji sledována poté, co byla očkována? Musí toto ohlásit ošetřujícímu gynekologovi? MUDr. Tereza Hubová dodává: „Nemusí. Gynekologovi by to hlásit měla, stejně jako všechno ostatní související s jejím zdravotním stavem.“

Očkování a kojení

Pokud je potřeba očkovat kojící ženu živou vakcínou, jaký bude postup? Musí přestat kojit nebo se jedná o dočasnou kontraindikaci v kojení? „Kromě pravých neštovic a žluté zimnice není žádná vakcína v období laktace kontraindikována, není potřeba omezovat kojení,“ uzavírá lékařka.