Domů » Miminko a batole » Plané neštovice u dětí

PLANÉ NEŠTOVICE U DĚTÍ

Děti se nakazí v kolektivu, kde se virus objeví. Původcem je virus herpes zoster. Inkubační doba se pohybuje od 9 do 23 dní. Dítě přenáší infekci první den před výskytem puchýřků a následně po celou dobu výsevu neštovic, jenž trvá od dvou do pěti dní.

Symptomy: Na těle se objevují puchýřky, které naleznete také ve vlasech, na sliznicích a genitáliích. Puchýřky jsou zprvu měkké, později změní charakter a spatříte na nich krustu. Vývoj onemocnění se různí. Někdy mohou puchýřky bolet, svědit, jindy je průběh poklidný. V prvních dnech můžete zaznamenat zvýšenou teplotu.

Léčba: Vysoce infekční virové onemocnění konzultujte s lékařem. Ke snížení teploty podávejte paracetamol a puchýřky potírejte pudrem, který zakoupíte v lékárně. Jako desinfekci můžete do pudru přidat několik kapek tea trea oil. Nutné je dodržovat klidový režim a 14 dní izolovat nemocného od zdravých dětí.

Pramen: Kelblerová, A., Infekční exantémová onemocnění v dětském věku, Pediatr. pro Praxi 2009; 10(3): 176–179; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5