Domů » Těhotenství » Oblékání a móda v těhotenství

OBLÉKÁNÍ A MÓDA V TĚHOTENSTVÍ

S rostoucím bříškem vám budou těsná trička, nezapnete kalhoty, sukni a ani se nevejdete do šatů. Vyberte si pěkné těhotenské oblečení, v němž se budete cítit pohodlně. Jaké jsou zásady při nákupu?

Dopřejte si přírodní materiál

Oblečení musí být pohodlné a vyrobené z přírodních materiálů (vlna, len, bavlna). V umělých látkách se tělo necítí  komfortně. V graviditě se žena více potí, mění se termoregulace těla, proto by mělo být oblečení volného střihu a z pěkného materiálu.

Kdy si pořídit těhotenské oblečení?

Každá žena přibírá v těhotenství jinak, stejně jako se odlišně mění proporce těla. Určitě budete potřebovat těhotenské oblečení ve 22. týdnu těhotenství. Druhorodičky či ženy s vyšší tělesnou hmotností upotřebí těhotenský oděv dříve.

Co nosit v těhotenství v zimě

Přes zimu vrstvěte oblečení na sebe. Váha oblečení by měla spočívat na ramenou. Dbejte na to, abyste nikdy neměla holá záda a nesedejte si na studenou lavičku či židli. Předcházejte zánětu močových cest.

Co nosit v těhotenství v létě

V létě upřednostněte těhotenské šaty, volná trička, tílka, sukně a kraťasy. Veškeré oblečení by mělo být volného střihu, aby vás neškrtilo.

Těhotenská podprsenka

Podprsenka by měla být vyrobena z příjemného materiálu. Některé ženy preferují podprsenku bez kostic, aby se v ní cítily co nejpohodlněji. Velkému procentu nastávajících maminek se zvětší prsa již v prvním trimestru. Podprsenka prsa zvedne, ale nestlačuje. V pohodlném spodním prádle spěte i v noci.

Obuv

Nevhodné jsou vysoké podpatky nebo boty na platformě. Mezi nejkomfortnější obuv patří zdravotní sandály či boty s nízkou podrážkou. Ve zdravotních botách se nebude těhotné ženě za chůze bortit klenba.

Jak naložit s těhotenskou módou po porodu?

Trička, šaty nebo podprsenku využijete i v období kojení. Při výběru těhotenské módy bude vždy u svršku napsáno, že je vhodný také pro kojící ženy. Jinými slovy to znamená, že má podprsenka odepínací košíčky a tričko je uzpůsobeno tak, abyste mohla miminko diskrétně na veřejnosti nakrmit.

Pramen: Gruberová, J., Životospráva a životní styl těhotné ženy, Brno, 2007; Moje rodina a já, Těhotenství týden po týdnu, speciál, 2016