Domů » Těhotenství » 15. týden těhotenství

15. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Patnáctý týden těhotenství může být na ultrazvuku vidět, zda se vám narodí chlapeček nebo holčička. Některé maminky dokonce pohlaví miminka znají od 13. nebo 14. týdne po absolvování prvotrimestrálního screeningu. Není to však pravidlem. Záleží na natočení miminka, citlivosti přístroje a oku lékaře. Od tohoto týdne se můžete zaregistrovat do porodnice.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Kosti se zpevňují, i když mají stále výrazně chrupavčitý charakter. Vyvíjejí se překotně svaly, které se rýsují pod průhlednou kůží. Na ultrazvuku jsou patrné pohyby plodu, avšak mozek je prozatím neřídí. Plod vyživuje placenta. Na koncích prstů u rukou se formují otisky. Vyvíjejí se plíce a střeva, kde postupně vznikne meconium (smolka).

Játra a slinivka fungují. Vznikají se potní žlázy. Miminko polyká plodovou vodu a ústa mohou sát. Dítě si cucá paleček. Vytvořeny jsou zevní (v budoucnu se více zformují) a vnitřní pohlavní orgány. Na hlavičce se objevují první vlásky.

CRL: 10,5 cm

Váha plodu: 100 g

Vaše tělo v 15. týdnu těhotenství

Děloha dosahuje přes stydkou kost, tři až čtyři centimetry pod pupek. Vrcholek dělohy se nachází osm centimetrů pod pupkem. Můžete si jej sama nahmatat, nejlepší je poloha vleže či polosedě.

Děloha je měkká a možná několikrát za den pocítíte lehké stahy. Nejsou-li stahy pravidelné, je to normální jev. Cítíte-li stahy pravidelně, navštivte pro jistotu lékaře.

Pomalu se začíná zvětšovat bříško. U některých žen těhotenství stále není patrné. Záleží na postavě a počátečních kilogramech. Váhový přírůstek by měl být v tomto období již pravidelný, pozvolný.

Co očekávat

  • Děloha se bude zvětšovat a těhotenství na vás bude stále více patrné, proto zvažujte, kdy a jak jej oznámíte svému zaměstnavateli.
  • Některé ženy nedopnou kalhoty a musí sáhnout po těhotenském oblečení s elastickým břichem. Zpočátku vám budou kalhoty velké, ale bříško do nich doroste.

Jste-li unavená, spěte a relaxujte. Vyzkoušejte dechová cvičení, kterými uvolníte svaly.

Vyšetření a návštěva lékaře

Při pravidelné návštěvě gynekologa se dozvíte, zda se vám narodí chlapeček nebo holčička. Se stoprocentní jistotou je možné pohlaví určit až o několik týdnů později. Lékař během kontroly stanovuje výšku fundu (vzdálenost od horního okraje dělohy až po stydkou kost).

Vitamíny a živiny

Znáte kyanokobalamin (cyanocobalaminum)? Vitamín skupiny B12 je důležitý pro vývoj miminka. Při jeho nedostatku vzniká megaloblastová anemie. To je jinými slovy chudokrevnost, kterou provází velké nezralé červené krvinky v kostní dřeni. Doporučené denní množství pro těhotné ženy je 3,5 µg. Vitamín B12 doplňujte i v období kojení, kdy byste měla užívat až 4 µg.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 14+0 – 14+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 14 ukončených týdnů (probíhá 15. týden)
Od oplodnění uplynulo 12 ukončených týdnů (probíhá 13. týden)
Ukončené dny těhotenství 98 – 104
Počet dní do porodu 182 – 176
AdobeStock_86451755

VÍTE, ŽE …

  • Na ultrazvuku se dají změřit přesné hodnoty velikosti nožičky (FL), bříška (AC) a hlavičky (BPD). Rozměry se značí lékařskými zkratkami. Podívejte se na další zkratky z ultrazvuku nebo z těhotenské průkazky.
  • Placenta se placentou nazývá až po 12. týdnu těhotenství. Do této doby je správným pojmenováním chorion. Je to jakýsi předstupeň placenty.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017