Domů » Početí » Nedaří se vám počít vytoužené miminko? Jaké kroky může žena podniknout před návštěvou kliniky reprodukční medicíny?

Nedaří se vám počít vytoužené miminko? Jaké kroky může žena podniknout před návštěvou kliniky reprodukční medicíny?

Touha budovat kariéru, procestovat svět, poznávat zajímavá a neobvyklá místa a lidi, stejně jako nezdravý životní styl a stresové situace tak nějak patří k dnešní době. Na tu nejdůležitější roli v životě, tedy roli rodiče už pak nezbývá čas. Kvalita vajíček a spermií však s přibývajícími roky klesá. Jakmile u vás nastane vhodný čas pro založení rodiny, může se stát, že to z nějakého důvodu nepůjde. Než se rozhodnete hledat pomoc v podobě umělého oplodnění, zkuste nejprve provést pár změn ve vaší každodenní rutině.

Obohaťte váš organismus o ty správné minerály. Uveďte vaše tělo a pohlaví hormony do rovnováhy.

Základními hormony pro ženu jsou estrogen a progesteron.  Estrogen zajištuje růst a zrání pohlavních orgánů, řídí váš menstruační cyklus a má za úkol připravit vaše tělo na rozmnožování. Progesteron spouští a řídí ovulaci a stejně jako estrogen připravuje dělohu na zahnízdění vajíčka. Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, progesteron se přestane tvořit a nastává menstruace. Nerovnovážná hladina těchto hormonů ve vašem těle může způsobit například cysty na vaječnících, různé sexuální dysfunkce, premenstruační syndrom, potraty a rovněž výrazně ovlivnit vaši plodnost. Pokud chcete, aby tyto hormony ve vašem těle fungovaly správně, obohaťte váš jídelníček o ty správné minerály a stopové prvky.

Máte rádi a často si dopřáváte ryby, čočku, obiloviny, luštěniny, dýňová a slunečnicová semínka, špenát, černý rybíz, datle, fazole, vodní meloun, maliny, brusinky, rýži, hovězí a vepřové maso nebo hovězí játra? Pravděpodobně každý den přijímáte všechny potřebné minerály a stopové prvky a vaše pohlavní hormony se nachází v rovnováze. Pokud ovšem konzumujete hlavně sladké a tučné pokrmy, pracujete v nezdravém pracovním prostředí, užíváte škodliviny (alkohol, drogy, cigarety) nebo je stres u vás na každodenním pořádku, vstřebávaní minerálů může být značně ovlivněno. Nejúčinnější způsob, jak si můžete potvrdit, že je vaše tělo i pohlavní hormony v pořádku je odběr krve na zjištění tzv. hormonálního profilu.

Začněte včas s užíváním kyseliny listové.

S užíváním kyseliny listové je vhodné zažít nejlépe tři měsíce před plánovaným vysazením hormonální antikoncepce. Pokud antikoncepci neužíváte nebo jste ji již vysadila, nevadí, začněte však tento blahodárný vitamin B9 užívat co nejdříve. Jezte hodně zeleniny, především tu tmavě zelenou (špenát, brokolici) a luštěniny. Ideální je užívání kyseliny listové zkombinovat s příjmem vitaminu B12, ten hledejte především v mase, vejcích, mléku a mléčných výrobcích. Kyselina listová stimuluje celý proces ovulace, po otěhotnění podporuje růst plodu, vývoj mozku dítěte a snižuje riziko vrozených vývojových vad.

Cvičte Cchi-kung. Probuďte energii a plodnost ve vašem těle.

Pomocí tradičního čínského cvičení Cchi-kung si doplníte, zharmonizujete a rozvinete vaši vnitřní energii cchi. Tato více jak 6000 let stará léčebná metoda regeneruje vaše tělo i mysl, napravuje držení celé páteře, uvolňuje nahromaděný stres a zajišťuje, aby vaše orgány fungovali tak jak mají.  Pokud některý orgán ve vašem těle neplní svou funkci správně, usurpuje jiný (například ledviny), vyčerpává z něj energii a výrazně tak ovlivňuje vaši plodnost.

Tradiční čínská medicína se snaží na rozdíl od západní medicíny, řešící jen důsledek nemoci podáváním léků, odhalit skryté příčiny onemocnění. Pokud chcete tyto příčiny odhalit, vyzkoušejte také akupunkturu, biorezonanční terapii, fytoterapii nebo jiné podpůrné alternativní metody.

Kdy se obrátit na kliniku reprodukční medicíny?

Změnili jste svůj životní styl, jíte zdravě, cvičíte, vyhýbáte se stresovým situacím a napětí a o miminko se neúspěšně snažíte déle jak půl roku? Trápí vás nepravidelný menstruační cyklus, nebo časté pánevní bolesti? Obraťte se raději na vašeho ošetřujícího gynekologa, který vám provede základní vyšetření nebo rovnou vypíše žádanku na kliniku reprodukční medicíny.

Pokud je vám více než 33 let, určitě s návštěvou kliniky neotálejte. Příčin a faktorů neplodnosti existuje celá řada. Za vašimi potížemi s početím může stát třeba jen drobná, bez lékařského přičinění však neřešitelná, překážka.

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

REPROMEDA se zaměřuje především na léčbu neplodnosti, darování a uchování vajíček a spermií, prediktivní a preimplantační genetické testovaní a alternativní medicínu v léčbě neplodnosti. Více informací na www.repromeda.cz.