Domů » Početí » Ideální věk na otěhotnění

IDEÁLNÍ VĚK NA OTĚHOTNĚNÍ

I přesto, že se posouvají možnosti medicíny, zlepšuje se obor neonatologie a lékaři dokáží zachránit řadu miminek, která by příchod na svět ještě před dvaceti roky nepřežila, neměly by ženy početí potomka odkládat do příliš vysokého věku.

Těhotenství ve vysokém věku má svá rizika

S přibývajícím věkem se zvyšují potenciální rizika v těhotenství pro maminku i miminko. Úskalí může být hned několik. Tím prvním je možnost poškození plodu, roste pravděpodobnost vývojových vad nebo geneticky podmíněných chorob. Dalším aspektem je onemocnění matky během těhotenství, které vede k předčasnému porodu. Nebezpečnými nemocemi se stávají HELLP syndrom, těhotenská cukrovka nebo preeklampsie. S přibývajícím věkem se žena dostává do potíží otěhotnět. V momentě, kdy partneři dítě ve vysokém věku počnou, vyvstává velká nejistota nad tím, aby žena donosila a porodila zdravého potomka. Nad 35 let věku ženy se stává těhotenství více rizikovým, zvyšuje se pravděpodobnost potratu a vývojových vad plodu.

Kdy počít první dítě?

Z biologického hlediska se za optimální dobu pro otěhotnění považuje věk ženy mezi 21. a 28. rokem života. Nejvhodnější je porodit prvního potomka mezi 20. a 26. rokem věku.

Ideální věk pro početí neexistuje. Každé tělo je individuální a má své limity. Z biologického pohledu by žena měla mít první dítě nejpozději před třicátým rokem věku, ale možnosti a hranice se neustále posouvají. Muži ztrácí libido s pokleskem hladiny testosteronu mezi 50. a 55. rokem věku. I sezdané páry početí dítěte odkládají. Vedou je k tomu ekonomické důvody, volnost a nezávislost.

Víte, k čemu slouží ovulační testy a jak zjistíte termín  ovulace? Pravděpodobnost početí potomka zvyšuje pohlavní styk v době plodných dní.

Pramen: Rozhovor s MUDr. Ladislavem Kroftou: Kdybych byl ženou, vybral bych si císařský řez; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

12 mýtů a faktů o neplodnosti