Domů » Těhotenství » Návštěva stomatologa a zubní péče v těhotenství

NÁVŠTĚVA STOMATOLOGA A ZUBNÍ PÉČE V TĚHOTENSTVÍ

Nastávající maminka má v těhotenství nárok dvakrát navštívit svého stomatologa a nechat si preventivně vyšetřit chrup. Prohlídku hradí zdravotní pojišťovna. Pro zubní ošetření je nejoptimálnější druhý trimestr.

První návštěva v těhotenství

První návštěvu v těhotenství byste měla absolvovat v prvním trimestru. Následně se můžete se stomatologem domluvit na dalším průběhu kontrol. Ženy na rizikovém těhotenství, nebo s pozitivním výsledkem na přítomnost parodontálních patogenů v mikrobiálním plaku, jsou více sledovány. Přítomnost parodontálních patogenů může působit jako činitel, který v těhotenství a po porodu zvyšuje riziko možných komplikací. Návštěvu zapíše lékař do těhotenské průkazky.

Pečujte o zuby a dásně již před otěhotněním

Zubní péče, pravidelné a pečlivé čištění zubů, starost o dásně a návštěva dentální hygieny se v těhotenství zúročí. Více než třetinu žen postihne v těhotenství krvácení a záněty dásní, s nimi spojená bolest a návštěva stomatologa. Pečujete-li o zuby správně a pečlivě před otěhotněním, v těhotenství vám riziko vzniku zánětu dásní téměř nehrozí. Pokud se v dásních vyskytují bakterie, je těhotenství spouštěčem pro vznik zánětu. Absolvujete-li pravidelně stomatologické prohlídky a návštěvu dentální hygienistky, nečekají vás významné potíže s chrupem.

Předpokladem je:

  • pravidelná návštěva zubaře,
  • pravidelná péče o zuby a dásně,
  • používání vhodných prostředků pro dentální hygienu.

V těhotenství byste si měla ústa vyplachovat antibakteriální ústní vodou. Používání mezizubního kartáčku a zubní nitě je samozřejmostí.

Co je příčinou zvýšené kazivosti zubů?

Jednou z příčin je nesprávná a málo frekventovaná péče o zuby či zanedbaný chrup již před otěhotněním.

Jak poznat zánět dásně?

Dásně jsou rudé, bolestivé, při čištění zubů krvácí, stejně jako krvácí při čištění mezizubních prostor.

Prevence

Před otěhotněním navštivte svého stomatologa. Lékař by vám měl zhotovit rentgen, zkontrolovat a ošetřit chrup a parodont. V těhotenství nesmí žena absolvovat velký rentgen, stejně jako některé výkony lékař odloží až po skončení gravidity. Nejvhodnější je zajistit si potřebná vyšetření a výkony ještě před plánovaným otěhotněním.

Užívejte pravidelně multivitamíny pro těhotné ženy. Dostatek vápníku je důležitý pro správný vývoj kostí a zubů.

Pramen: Nováková, V., Těhotné ženy a jejich informovanost o orálním zdraví, Praha, 2015; Význam zdravých zubů a dásní v těhotenství pro zdraví matky i dítěte, Gravident – preventivní program pro těhotné ženy