Domů » Těhotenství » 13. týden těhotenství

13. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Dostáváte se do čtvrtého lunárního měsíce a máte před sebou poslední týden prvního trimestru. Druhý trimestr představuje pro většinu žen poklidnou část gravidity. Bříško není tolik velké a těhotenské obtíže z prvního trimestru odezněly. Netrápí vás nevolnosti, zvracení, změny nálad se mohou zlepšit (ale nemusí). Tento týden absolvujete prvotrimestrální screening. Na vyšetření se můžete objednat až do 14. týdne těhotenství (13+6). Odhalí vrozené vývojové vady, rozštěpy a chromozomální aberace.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Tělo dále roste a hlavička se proporcionálně zmenšuje v poměru k ostatním částem. Oči jsou stále ukryty za víčky. V ústech se začínají zakládat první mléčné zuby. Zvětší se břišní dutina, do níž se přesunou střevní kličky. Tvorbu krvinek obstarávají játra a od tohoto týdne také slezina. V následujících týdnech se začne plod více podobat  miniaturnímu miminku.

CRL: 55,0 – 75 mm

Hmotnost: 14 – 20 g

Vaše tělo ve 13. týdnu těhotenství

Děloha je velká jako pěst. Pozitivní zprávou je, že zcela odezněla nauzea nebo odezní v nejbližší době. Pocit únavy ustupuje a vy se cítíte dobře. Na prsech jsou více vidět žíly a bradavky se stávají tmavší, dvorce bradavek se zvětší. Může z nich vytékat kolostrum. Nechte jej volně zaschnout nebo jej omyjte vodou. Pečujte i nadále o pokožku po celou dobu těhotenství.

Co očekávat

  • Riziko potratu je téměř nulové, přesto nějaké je. Můžete o miminku říci svým nejbližším.
  • Prsa v prvním trimestru výrazně nabudou na objemu i hmotnosti (někdy až dvojnásobně, záleží na jejich velikosti před otěhotněním).

Vyšetření a návštěva lékaře

V tomto týdnu byste měla absolvovat prvotrimestrální screening. Možná, že jej již máte za sebou a lékaři vám právě potvrdili, že vaše miminko je zdravé. Pravidelně musíte docházet do gynekologické poradny, kde gynekolog kontroluje stav plodu, děložního čípku a měří vám tlak. Víte, proč je návštěva gynekologické poradny důležitá?

Tímto týdnem končí první trimestr a za sebou byste měla mít všechna povinná vstupní vyšetření, odběry krve a zároveň je nejvhodnější čas navštívit praktického lékaře a stomatologa.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Vyšetření u stomatologa První trimestr
Vyšetření u praktického lékaře První trimestr
Prvotrimestrální screening 10. až 11. týden

9+1 až 11+0 (odběry)

a zároveň

13. až 14. týden

12+1 až 13+6 (ultrazvuk)

Vitamíny a živiny

Jedním z nejdůležitějších vitamínů je kyselina listová. Zdrojem jsou játra, chřest, špenát, ledviny, treska, petržel, datle, fíky, ovesné vločky. Podávání kyseliny listové v podobě vitamínových doplňků je vhodnou prevencí vývojových vad plodu.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 12+0 – 12+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 12 ukončených týdnů (probíhá 13. týden)
Od oplodnění uplynulo 10 ukončených týdnů (probíhá 11. týden)
Ukončené dny těhotenství 84 – 90
Počet dní do porodu 203 – 197
AdobeStock_86451740

VÍTE, ŽE …

  • Miminko umí močit a ovládá některé reflexy. Umí sevřít ručičku v pěst, když se jí dotknete, a při doteku stiskne oční víčka.
  • Jsou položeny základy 20 mléčných zubů.
  • Uši jsou na svém místě.
  • Všechny orgány jsou položeny a nyní uzrávají a vyvíjejí se.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017