Domů » Těhotenství » Mimoděložní těhotenství

MIMODĚLOŽNÍ TĚHOTENSTVÍ

Oplodněné vajíčko se při mimoděložním těhotenství uhnízdí mimo děložní dutinu. Výskyt v posledních letech mírně stoupá. Pokud žena prodělala mimoděložní těhotenství, má přibližně 10% pravděpodobnost, že další gravidita bude opět mimoděložní.

Kde se uhnízdí vajíčko

Oplodněné vajíčko sestupuje vejcovodem do děložní dutiny. Zde se za normálních okolností uhnízdí. Při mimoděložním těhotenství k uhnízdění vajíčka dochde, nejčaází jinstěji ve vejcovodech. Z 95 % případů niduje ve vejcovodech, z 3 % ve vaječníku, z 1 % v Douglasově prostoru a z 1 % na orgánech břišní dutiny.

Jaké jsou příčiny?

Příčin může být několik. Mezi nejčastější se řadí špatné uhnízdění oplodněného vajíčka, může jím být zánět v rodidlech, gynekologická operace, díky níž nejsou plně průchozí vaječníky. Příčinu vždy určí lékař na základě ultrazvuku. Mezi nejrizikovější faktory způsobující mimoděložní těhotenství patří chirurgický výkon na vejcovodu, zavedené nitroděložní tělísko a patologie vejcovodu.

Mezi nejčastější výkony patří odstranění apendixu. Ženy po operaci nastupují na lázeňskou léčbu, aby nedocházelo ke srůstům v dutině břišní a snížilo se riziko mimoděložního těhotenství.

Jaké jsou příznaky?

Symptomy ukazují na bolest v podbřišku a nedostavení se menstruace. Při testech vychází hodnoty hCG vysoké jako v těhotenství. Jestliže se mimoděložní těhotenství včas, nedochází ke komplikacím.

Při neléčení se objevují obtíže jako:

  • Roztržení vejcovodu
  • Roztržení dělohy
  • Potrat v dutině břišní, kde se hromadí krev a dochází k zánětu.
  • Vejce se může uvolnit do břišní dutiny, kde se dále vyvíjí.

Nahlédněte do publikací pro těhotné ženy a pro páry, které se o miminko pokoušejí.

Pramen: Keistová, Z., Mimoděložní těhotenství v PNP; Václavíková A., Bařinová D., Mimoděložní těhotenství (graviditas extrauterina); Porodnicko-gynekologická klinika, LF UP v Olomouci