Domů » Těhotenství » 31. týden těhotenství

31. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Miminko začíná přibírat na váze a vytváří si tukové zásoby. V tomto období pociťujete neustálý hlad, který se projeví i chvíli po tom, co jste dojedla porci oběda. Zkuste se zakousnout do ovoce či zeleniny. Vhodné jsou celozrnné produkty, tvarohy, sýry a zdravé potraviny.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Miminko pravidelně spí a bdí. Když je vzhůru vidí procházející světlo skrze břišní dutinu. V tomto období bývá plod připraven hlavičkou dolů a polohu již do porodu nezmění. Stále platí, že se v děloze může pohybovat. Je-li nyní natočen koncem pánevním, má spoustu času na to, aby zaujal do porodu správnou pozici.

Vaše tělo ve 31. týdnu těhotenství

Víte, co je kolostrum? Jedná se o tekutinu, která slouží miminku v prvních dnech po narození místo mateřského mléka. Mateřské mléko se začne tvořit přibližně třetí den po porodu. Navštěvujte předporodní kurzy, nebo se intenzivně zajímejte o průběh porodu. Více informací najdete na webových stránkách vaší porodnice.

Co očekávat

Přibíráte přibližně půl kilogramu za týden. Váhový přírůstek se u každé ženy výrazně liší. Průměrně by měl činit devět kilogramů od počátku gravidity. Jestliže vám otékají nohy i přesto, že odpočíváte a máte je ve zvýšené poloze, neváhejte navštívit lékaře. Otoky, které po odpočinku nemizí, mohou být projevem závažného onemocnění preeklampsie.

Vyšetření a návštěva lékaře

Čeká vás poslední velký ultrazvuk, na kterém uvidíte, co miminko dělá a jak se vyvíjí. Při screeningu ve třetím trimestru lékaři zjišťují velikost a polohu plodu, uložení placenty, množství plodové vody a průtokové měření pupečníkem. Toto vyšetření nemá za cíl odhalit vrozené vývojové vady, kterými jsou rozštěpy nebo chromozomální aberace. K určení vývojových vad slouží prvotrimestrální screening či ultrazvuk ve druhém trimestru. Vyšetření se zaměřuje na růstovou retardaci plodu nebo poškození orgánů. Pozitivní nález vyžaduje speciální postup při porodu.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Ultrazvuk ve třetím trimestru 31. až 32. týden

30+0 až 32+0

Vitamíny a živiny

Složité sacharidy, známé pod názvem polysacharidy, představují pro vaše tělo vhodný zdroj energie. Díky nim načerpáte důležité minerální látky, vlákninu a vitamíny. Konzumací obilovin, ořechů, semen, kořenové zeleniny, brambor a rýže tělo přijme dostatek polysacharidů. Vhodným zdrojem je tmavé celozrnné pečivo.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 30+0 – 30+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 30 ukončených týdnů (probíhá 31. týden)
Od oplodnění uplynulo 28 ukončených týdnů (probíhá 29. týden)
Ukončené dny těhotenství 210 – 216
Počet dní do porodu 70 – 64
AdobeStock_86451017

VÍTE, ŽE …

  • Jestliže máte nepravidelný menstruační cyklus a gestační váček není možné vidět z ultrazvuku, rozhoduje o těhotenství hladina hCG v krvi. Při naměřených hodnotách hCG > 1500 IU/l mohou lékaři s 92% pravděpodobností říci, že se jedná o fyziologické těhotenství. Při testech musí vyloučit mimoděložní těhotenství.
  • Zda čekáte dvojčata, se prozatím z ultrazvukového vyšetření nedozvíte.

Videa a fotografie

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017