LEPEK A JEHO ZAVÁDĚNÍ DO STRAVY DÍTĚTE
Lepek neboli gluten jsou synonyma a jsou potenciálním alergenem, který může způsobit nemalé potíže. Pod pojmem lepek se představuje skupina složitých a nestravitelných glykoproteinů, které se vyskytují ve většině trávovitých rostlin. Jako příklad můžeme uvést pšenici, ječmen, žito, oves a mnohé další obilniny. U části populace se pak projevuje nesnášenlivost lepku neboli gluten senzitivní enteropatie, kterou známe pod pojmem celiakie a řešíme ji dietou s absencí lepku.
Kdy zavádět u kojenců lepek?
Při zavádění lepku do stravy dítěte bychom se měli řídit doporučeními, které vydala Evropská společnost pro dětskou gastroenterologii, hepatologii a výživu. Dle těchto doporučení není vhodné podávat kojenci lepek dříve, než ukončí 4. měsíc. K prvním setkání by však nemělo dojít později než v 7. měsíci života dítěte. Pokud je to jen možné, je ideální zavádění glutenu v době, kdy je miminko pod protektivní ochranou mateřského mléka, tedy dříve než je odstaveno od kojení a ne později než v 7. měsíci.
Tento postup snižuje riziko nejen celiakie, ale také alergie na lepek a diabetu 1. typu. Naopak zvýšené riziko celiakie v tomto období života představují virové střevní záněty (enterovirové a zejména rotavirové).
Jak zavádět u kojenců lepek?
Gluten by měl být zavedený šetrným a postupným podáním. V prvních dnech nabídneme malé množství lepku (< 7,5g/den), které postupně navyšujeme. Ideální doba pro první ochutnání je, u dětí s přiměřeným psychomotorickým vývojem 17. – 26. týden života.
Do zeleninového příkrmu přidáme 2 ČL pšeničné mouky (tj. 6g lepku) nebo využijeme dopolední ovocné svačiny a přidáme do ní 2 piškoty (tj. 6g lepku)
Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková
Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.