Domů » Miminko a batole » Lékařka radí – co se záchvaty vzteku u dětí?

ZÁCHVATY VZTEKU – CO S NIMI?

Vztek je tisíce let starou základní emocí, která je pro nás všechny přirozená. Nemá smysl se mu snažit bránit, naopak je třeba se s ním učit pracovat a přicházet na důvody, co a proč v nás vztek vyvolává a jaké jsou jeho cíle. Chceme dosáhnout svého nebo jde o naprosto adekvátní reakci na předchozí situaci?

Období vzdoru 

K záchvatům vzteku mají nejčastěji predispozici temperamentní jedinci s cholerickým typem osobnosti. V období vývoje dítěte pozorujeme tzv. období vzdoru. Nejčastěji se střetne s dítětem kolem 3. narozenin, ale může si jím projít dítě již mezi 1,5. až 5.rokem. Jen výjimečně se stává, že rodič na dítěti žádné takové období nepozoruje.

Dítě si v tomto období utváří své vlastní „já“, tvoří si důležitou složku své osobnosti a je třeba být v tuto dobu tolerantnější než jindy. Pokud budeme trvat na tom, aby dítě plnilo každý náš příkaz, utváříme mu tak pomalu ale jistě závislost na autoritách, kterou si ponese životem dál. Rozhodně by ale dítě nemělo být tím, kdo začne rodinu řídit a ovládat situace.

Co s nimi? 

Buďte tolerantní a trpěliví, ale zároveň striktní a důkladní. Dodržujte pravidla a mějte na vědomí, že dítě si v tuto chvíli vymezuje své hranice a zjišťuje jakou moc má jeho vzteklá část osobnosti. Pokud váš miláček zjistí, že křikem a řevem dosáhne svých cílů, bude si to pamatovat a využívat i v budoucnu.

Snažte se předcházet situacím. Pokud vím, že musíme za deset minut odcházet, včas na to dítě při hraní upozorněte. „Lenko, ještě posledních 5 puzzlí a půjdeme se obouvat“.

Dávejte na výběr. Dítě v období vzdoru potřebuje vědět, že má moc. Potřebujete odejít k lékaři a víte, že dítě se nebude chtít oblékat? Zkuste mu dát na vývěr. „Štěpánko chceš si vzít růžovou nebo žlutou bundu?“. Dítě sáhne po moci a ochotně se půjde obléci, protože tak rozhodlo samo.

Pravidla a jejich důsledné dodržování. Znovu je připomínám a doporučuji se jich držet. Není horší situace než když dítě ovládne rodinu a zjistí, že má moc řídit většinu rozhodnutí.

Sebeovládání. Vím, že když jdete pozdě a už jste měli být 20 minut z domu, vztek dítěte se zrovna nehodí a váš stres ze situace může vyústit v neadekvátní reakci. Zkuste se co nejvíce držet v klidu a pokud se to nepovede a na dítě „vyjedete“, naučte se za takové své chování omluvit. I to je vzorec, který se od vás dítě naučí.

A kdybyste měli pocit, že situaci doma nezvládáte nebo byste mohli zvládat lépe, nebojte se poradit s odborníky.

 

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)

Leave Your Reply