Domů » Miminko a batole » Batole » Období vzdoru

OBDOBÍ VZDORU

První období vzdoru přichází již kolem 16. měsíce života, kdy u dítěte můžete pozorovat záchvaty vzteku. Pořádný vzdor vás čeká až o několik měsíců později, kolem dvou let. Dítě si lehne na zem, kope nohama, křičí a není k utišení. Víte, jak se s těmito těžkými momenty vypořádat?

Co dělat, když se vzteká

Dítě zjišťuje, že je samostatné, a prosazuje svůj názor. Vztek do tří let značí normální vývoj a uvědomění si samo sebe. Než začne chodit do školky, příliš mnoho s jeho vzdorem nesvedete. Od tří let věku jej zkuste zkrotit. Do této doby se vám nepodaří vzteku zabránit. Některé děti se mohou mírně rozčilovat až do pěti let. Od pěti let období vzdoru vymizí.

Pokud se vzteká, nechte jej vyvztekat. Odejděte, je-li to možné. Přestane se po určité době vzpouzet, protože se jeho zlost nesetká s odporem ze strany rodičů.

Předcházejte konfliktu

Na batole  nespěchejte a nebraňte mu poznávat svět. Při hraní jej nerušte, snažte se být trpěliví. Určete si hranice, co dítě může a co už ne. Rozlišujte, provede-li něco z neznalosti, anebo úmyslně. Vymezení mantinelů je pro dítě důležité. Ono samo žádné nemá a je podstatné, aby hranici určil rodič. Dodržování stejných hranic musí vyžadovat matka i otec. Není možné, aby jeden povolil a druhý zakázal.

Nechte vztek plynout

Batolata vztek nejčastěji vyjadřují pláčem, sedáním, respektive padáním, na zem, kopáním nohama a mlácením do podlahy nebo do okolních věcí. Děti neumí komunikovat jinak. Neumí říci, co chtějí, neumí mluvit. Obtížně dosahují svých přání, pokud chtějí dostat oblíbenou věc, kterou mu musí podat dospělí. Zkuste být trpěliví a dítěti naslouchejte a pochopte jej.

Kdy vás čeká období vzdoru

Ranné projevy malého vzteklouna můžete čekat v malé míře již ve třech měsících. Úplně první projevy mohou rodiče zaznamenat v roce a čtvrt, u většiny dětí přicházejí v roce a půl, ale není výjimka, dostaví-li se později. Výbuchy vzteku končí kolem třetího roku věku, ale mohou přetrvávat až do pěti let. Je to individuální.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Kast-Zahn, A., Výchova v období vzdoru, C-Press