KYČLE U DĚTÍ
Po narození sledují lékaři u každého kojence správné postavení kyčlí. Rodiče s dětmi dochází na speciální kontroly, kde lékař stanoví, zda se kyčle vyvíjejí správně či nikoli. Délka kontrol u lékaře se odlišuje dle vývoje kyčlí. Někteří kojenci navštěvují specialistu půl roku života, jiní rok. Lékař dítě vyšetřuje ultrazvukem i klinicky. Cílem preventivních kontrol je odhalit včas možné odchylky od vývoje a v raném stádiu je upravit.
Vyšetření kyčelního kloubu: První vyšetření se uskutečňuje v porodnici, následně v 6 týdnech věku, 3 – 4 měsících, 6 měsících a dále může být vyšetření v 8 a 10 měsících. Záleží na vývoji kyčelního kloubu. Ultrazvuk zobrazí chrupavky, proto jsou dobře znatelné vývojové anomálie.
Obtíže při vývoji kyčlí: Jedním z problémů může být syndrom vývojové dysplazie kyčelního kloubu (VDK), který v sobě skrývá spektrum morfologických odchylek, stejně jako poruchy kyčelního kloubu. Dalšími možnými problémy, které jsou spojeny s vývojem kyčlí, jsou zánět kyčelního kloubu (coxitis), porucha vývoje některé z kostí, porodní trauma – separace proximální epifýzy femuru, systémové onemocnění.