KOMPLIKACE SPOJENÉ S NEGATIVNÍM RH FAKTOREM
V těhotenství se u žen s negativním Rh faktorem tvoří protilátky Rh systému. Ty vznikají zásluhou rozdílnosti antigenů matky a dítěte. Má-li matka Rh faktor negativní (Rh–) a dítě Rh faktor pozitivní (Rh+), začne tělo matky produkovat proti plodu protilátky. V současné době jsou veškeré komplikace spojené s negativním Rh faktorem vyřešeny. Víte jak?
Zjištění krevní skupiny
Na začátku těhotenství podstoupí každá žena odběry krve, které ukazují krevní obraz a krevní skupinu. Pokud skupina ukáže na pozitivní Rh faktor (například A+), nečekají vás během těhotenství potíže spojené s odlišným Rh faktorem. Děti budou mít krevní skupinu také pozitivní.
Jak reagují nekompatibilní Rh faktory
Je-li Rh faktor matky negativní a Rh faktor otce pozitivní, mohou se vyskytnout komplikace v případě, že Rh dítěte bude pozitivní. Při porodu se do kontaktu dostává krev matky a krev plodu, avšak tyto krve není možné sloučit dohromady. Když červené krvinky přecházejí do těla matky, tělo se brání protilátkami, které odstraňují krevní buňky plodu. Protilátky zůstávají v krvi matky. Závažnější komplikace se mohou objevit při druhém těhotenství, kdy ihned zafungují při styku s krví dítěte s pozitivním Rh faktorem.
Vyšetření v těhotenství
První kontrola na antigeny se provádí 28. týden těhotenství. Dříve to není potřeba, protože před začátkem třetího trimestru dochází k obtížím, které způsobí negativní Rh faktor, velmi vzácně.
Jak na to?
Při kontaktu krve matky (porod, potrat) a krve plodu dostane žena injekci imunoglobulinu, stejně tak injekci dostane novorozenec. Tímto se celý problém s tvorbou protilátek vyřeší a komplikace nevznikají ani u dalších porodů.
Podívejte se na to, jak probíhá fyziologický porod. Víte, co si s sebou sbalit do porodnice? Připravili jsme pro vás podrobný seznam.