Domů » Těhotenství » Lékařské okénko » Jak včas poznat preeklampsii?

JAK VČAS POZNAT PREEKLAMPSII?

Preeklampsie je onemocnění, které postihuje pět až deset procent těhotných, s nebezpečnými následky pro plod i matku. Jak poznáte preeklampsii a proč toto onemocnění některé ženy nemine? Gynekoložka MUDr. Tereza Hubová zodpověděla ty nejčastější dotazy ohledně nebezpečné nemoci, která je spojena s graviditou.

Proč vzniká preeklampsie?

Preeklampsie vzniká špatným založením placenty. Cévy v placentě mají jinou stavbu než obvykle a způsobují chronickou ischémii (místní anémie, nedokrevnost). Tento stres vyvolává v těle matky tvorbu dalších látek, které poškozují výstelku cév, což má za následek vysoký krevní tlak, únik tekutiny mimo cévy – vznik otoků, větší pohotovost k srážení krve. Vzhledem k tomu, že se jedná o cévy, může být postižen kterýkoliv orgánový systém. Chronická placentální ischémie může vést k retardaci růstu plodu, případně k jeho nitroděložnímu úmrtí.

Jak poznat včas preeklampsii?

MUDr. Tereza Hubová přibližuje: „Preeklampsie může probíhat skrytě, bez příznaků, jen s vyjádřenými změnami v laboratoři. Nejčastějším projevem bývají bolesti hlavy, otoky hlavně dolních končetin, ale i rukou, v obličeji, nevolnost, únava, poruchy vidění, bolesti v podžebří.“

Zajímá vás, na jaké vyšetření se těhotná musí dostavit, aby byla preeklampsie diagnostikována? „Těhotná s řádnou prenatální péčí je na každé kontrole vážena, měří se tlak a orientačně se testuje moč. Pokud je podezření na preeklampsii, je těhotná odeslána k hospitalizaci, kde se monitorují hodnoty krevního tlaku, udělá se detailní laboratorní rozbor,“ dodává gynekoložka.

Co se stane, když nebude preeklampsie léčena?

„ U části žen s neléčenou preeklampsií vzniká eklampsie, co je závažná, a někdy i smrtelná, komplikace. Jde o záchvaty křečí, které mohou vést až ke kómatu a poškození mozku. Může dojít k předčasnému odloučení placenty, krvácení do mozku, závažným poruchám koagulace, k poškození ledvin, jater, srdce,“ říká lékařka.

Příznaky preeklampsie v bodech

Vysoký krevní tlak
Bolest hlavy
Otoky
Nevolnost, zvracení
Poruchy vidění
Bolest v pravém podžebří

Lze preeklampsii vyléčit?

Jedinou léčbou preeklampsie je ukončení těhotenství. Víte, co se děje, když je zjištěna preeklampsie? „Pacientka je odeslána k hospitalizaci, kde je jí odebrána krev, sbírá 24 hodin moč, monitorují se hodnoty krevního tlaku v průběhu dne, provede se ultrazvukové vyšetření plodu, stanoví se závažnost onemocnění a způsob léčby.“ A jak souvisí preeklampsie s HELLP syndromem? „Vznikají na stejném patofyziologickém podkladě, mohou se vyskytovat současně nebo zvlášť,“ doplňuje MUDr. Tereza Hubová. Musí žena užívat při této diagnóze léky? Podávají se léky na snížení krevního tlaku, u lehké preeklampsie v tabletové formě, u závažnějších stavů nitrožilně. Jako prevence křečí se podává magnezium.“

Rizikové skupiny pacientek

K rizikovým skupinám pacientek patří ženy, které:

  •       měly preeklampsii v minulém těhotenství;
  •       měly hypertenzi před těhotenstvím;
  •       jsou obézní;
  •       mají cukrovku;
  •       jsou starší 40 let;
  •       mají vícečetné těhotenství;
  •       čekají první dítě nebo otěhotněly s novým partnerem;
  •       jsou po umělém oplodnění.

Mám preeklampsii. A co dál?

Při potvrzení preeklampsie je pacientka sledována buď v nemocnici, nebo dochází do těhotenské poradny. Záleží na závažnosti onemocnění, jeho průběhu a stavu plodu. Primárním cílem je normalizovat hodnoty krevního tlaku.

MUDr. Tereza Hubová upřesňuje: „Při mírné preeklampsii a dobrém stavu plodu je dále možno ambulantní sledování. Při těžké preeklampsii je žena hospitalizována, ideálně na jednotku intenzivní péče, je zahájena intravenózní (pozn. red. nitrožilní) antihypertenzní terapie a rozhodne se o eventuálním ukončení těhotenství nebo konzervativní terapii. Doporučení je ukončit těhotenství nad 37. týden při jakékoli formě onemocnění, při rozvoji před 34. týdnem se spíše doporučuje konzervativní postup.“

Porod a poporodní péče

Preeklampsie bývá velkým strašákem a po její diagnóze žena často rodí plánovaným císařským řezem. Zajímá vás, zda je nutný císařský řez a jaká jsou jeho specifika? „Císařský řez není nutný, záleží na závažnosti stavu, stavu plodu a nálezu na porodních cestách. Císařský řez je vyhrazen například pro rychlé řešení těžké preeklampsie a jejích komplikací, během operace se zavádí drenáž břišní dutiny. Po porodu je pacientka monitorována na jednotce intenzivní péče, sleduje se krevní tlak, průběžně se provádí odběry krve a pečlivě se sleduje její stav,“ uzavírá gynekoložka.

A co prevence?

V České republice se provádí screening preeklampsie, kdy se u těhotných v prvním trimestru odebírá pečlivá anamnéza, měří se hodnota krevního tlaku, průtoky v uterinních arteriích (děložní tepny) a odebírá se takzvaný placentární růstový faktor. Výsledek až s 90% přesností stanoví riziko rozvoje preeklampsie před 34. gestačním týdnem. Při zjištění zvýšeného rizika rozvoje preeklampsie se podává kyselina acetylsalicylová, která při včasně zahájené profylaxi (ochrana před nemocí) snižuje riziko rozvoje těžké preeklampsie až o 80 %.

Redakce ve spolupráci s MUDr. Terezou Hubovou