Domů » Těhotenství » Průvodce těhotenstvím » Jak se vypočítá termín porodu?

JAK SE VYPOČÍTÁ TERMÍN PORODU

Těhotenství trvá 40 týdnů. Je rozděleno na deset lunárních měsíců, jeden lunární měsíc čítá čtyři týdny. Počítá se od prvního dne poslední menstruace, a začíná ještě před samotným oplodněním vajíčka.

Lékařské vyšetření

Přesný termín porodu určí gynekolog na základě ultrazvukového vyšetření. Nejpřesnější hodnoty získávají lékaři v prvním trimestru těhotenství a termín porodu se může o několik dní posunout na základě prvotrimestrálního screeningu. Po absolvování tohoto vyšetření budete mít v těhotenské průkazce zaznamenané předpokládané datum porodu dle poslední menstruace (PM, TP) a dle ultrazvukového vyšetření (PP, TP). Prohlídky se řídí termínem porodu dle ultrazvuku. Jestliže bude předpokládaný termín porodu dle poslední menstruace shodný s ultrazvukovým vyšetřením, zůstává i nadále klíčové datum poslední menstruace.

Těhotenská kalkulačka

Termín porodu stanovíte velmi snadno. Na těhotenské kalkulačce napíšete do políčka první den poslední menstruace a kalkulačka zobrazí termín předpokládaného porodu.

Za porod v termínu se považuje takový, kdy se gestační stáří narozeného dítěte pohybuje mezi 38+0 a 42+0. To znamená, že se miminko může narodit 14 dní před termínem uvedeným v těhotenské průkazce (nebo po něm), a stále se bude jednat o porod v termínu. Podívejte se do knih pro těhotné ženy, kde naleznete další zajímavé informace.

Výpočet dle kalendáře

Nechcete se spoléhat na těhotenskou kalkulačku? Termín porodu vypočítáte následujícími způsoby:

  1. Gravidometr – na kulatém pravítku posunete do okénka první den a měsíc poslední menstruace. Kolečko vám ukáže termín porodu. Tento způsob používá sestra v gynekologické ambulanci.
  2. Datum poslední menstruace – snadno spočítáte datum porodu tak, že k datu poslední menstruace přičtete 280 dní (zjednodušeně: mínus tři měsíce plus týden).
  3. Dle data početí – k datu soulože přičtete 267 dní.
Pramen: Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak si vypočítat termín porodu?