Domů » Těhotenství » 1. týden těhotenství

1. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

První týden těhotenství začíná vaše menstruace. Za první den gravidity se považuje první den poslední menstruace. V této době ještě nedošlo k oplodnění vajíčka a vy se o potomka budete teprve pokoušet. Za čtyřicet týdnů se miminko ve vaší děloze vyvine ze zygoty, přes embryo až po plod. Až bude plně zralé, narodí se.

Jaké vitamíny před otěhotněním užívat?

Při plánovaném těhotenství jezte dostatek kyseliny listové. Adekvátní přísun tohoto vitamínu je důležitý již před otěhotněním. Dodržujte denní doporučený příjem 600 μg i v graviditě.

I když těhotná prozatím nejste, chovejte se tak, jako byste byla. Omezte konzumaci alkoholu, nejlépe se jeho pití vyhýbejte. Nekuřte a jste-li milovnicí kávy, vypije denně maximálně dva šálky. Dodržujte zdravý životní styl, pestrou stravu a dostatek pohybu. V tomto období ještě neplatí žádná omezení pro pohybové aktivity.

Jak poznat ovulaci

Menstruace bude trvat téměř celý týden. Víte, jak se určí termín ovulace (doba, kdy můžete otěhotnět)? Vypočítat ovulaci můžete pomocí kalkulačky, do níž zadáte co nejvěrohodněji požadované hodnoty (termín menstruace a délku menstruačního cyklu). Kalkulačka vypočte přibližný termín ovulace.

Přesnější a spolehlivější metodou je určení bazální teploty. Podívejte se na podrobný návod, který vám ukáže, jak se měří bazální teplota. Tento způsob je přesný a spolehlivý, pokud jej provádíte správně.

Nejsnazší je zakoupit si ovulační test. Ten funguje na podobném principu jako těhotenské testy. Díky testu zjistíte přesný termín ovulace. Neotěhotníte-li na první pokus, neznamená to žádné komplikace z hlediska poruchy plodnosti. Některé ženy se o miminko pokouší přes rok.

Za jak dlouho můžete otěhotnět?

Každý pár se snaží o miminko různě dlouhou dobu. Některé dvojici se podaří počít dítě okamžitě, jiné za tři měsíce, případně do půl roku. V průměru 68 % párů zplodí potomka do tří měsíců, úhrnem 81 % do půl roku a úhrnem 92 % do roku po prvních pokusech o početí. Zkoušíte marně otěhotnět více než rok a máte pravidelně dvakrát týdně pohlavní styk? Dostavte se na odbornou konzultaci ke svému gynekologovi. S ním můžete problém diskutovat a lékař vám navrhne další možný postup jak otěhotnění řešit.

Pro úspěšný start je potřeba znát termín ovulace. V momentě, kdy se vajíčko uvolní z vaječníků, jej může spermie oplodnit pouze během 24 hodin.

Ve vaječníku dozrává vajíčko, které se uvolní a při proniknutí spermie se z něj začne vyvíjet nový život. Na konci prvního týdne těhotenství žena přechází z fáze menstruační do fáze folikulární.

TIP: Pokud užíváte pravidelně léky, patříte do rizikové skupiny pacientek, které trpí onemocněním štítné žlázy nebo diabetem, konzultujte plánované otěhotnění vždy s lékařem.

Pramen: Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Těhotenství a vývoj plodu týden po týdnu, Kolektiv autorů společnosti Mindsoft, s.r.o., 2009; Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Ondráčková, M., Symptotermální metoda přirozeného plánování rodičovství v životě ženy, Brno, 2015