Domů » Porod » Jak se připravit na porod

JAK SE PŘIPRAVIT NA POROD

Porod s sebou přináší na jedné straně radost, na straně druhé bolest a strach. Jak se na porod připravit, aby probíhal bez komplikací a abyste se cítila dobře?

Navštěvujte předporodní kurzy

Na předporodním kurzu se od porodních asistentek dozvíte, jaké jsou jednotlivé doby porodní a jak to v dané porodnici funguje. Každá porodnice pořádá kurzy trošku jinak. Podívejte se na webové stránky porodnice, kde plánujete rodit. Psychická příprava před porodem je nesmírně důležitá.

Vyberte si porodní asistentku

Porodní asistentka vás bude celým porodem provázet a bude vám oporou. Její snahou je pomoci vám, abyste se zbavila velké bolesti a správně dýchala. V některých porodnicích si můžete vybrat svou porodní asistentku, ke které docházíte již před porodem. V řadě porodnic tato služba není možná.

Cvičte a hýbejte se

Pohyb v těhotenství je důležitý pro zpevnění svalů, trénování správného dýchání a udržování se ve fyzické kondici. Cvičit mohou ženy, které mají nekomplikovaný průběh gravidity. U žen na rizikovém těhotenství se fyzická námaha nedoporučuje. Mohla by vyvolat předčasný porod nebo způsobit vážné komplikace.

Relaxujte

Načerpejte sílu, aby pro vás byl porod co nejpřirozenější a nejrychlejší. Jste-li v posledních týdnech unavená, lehněte si a spěte. Na porod vynaložíte velkou dávku energie.

Připravte se na bolest

Říká se, že bolest spojená s porodem, je jako jediná považována za přirozenou. Každá žena ji zvládá jinak. Některé ženy nepotřebují tišící látky, jiné z bolesti omdlévají.

Vyberte si místo, kde budete rodit

Prostředí, kde přivedete na svět potomka, je pro hladký průběh porodu klíčové. V porodnici nebo v domácím prostředí. Zvažujete-li porod doma, informujte se u lékaře na všechna možná rizika s ním spojena.

Analgetika

K tišení bolesti dostanete v porodnici epidurální analgezii. Ta ve správnou dobu pomůže porod rozběhnout a znecitliví tělo od pupku až k dolním končetinám. Díky utlumení bolesti nebudete příliš vyčerpaná a budete mít sílu plod porodit. Pohledy na podávání tišících přípravků při porodu se různí. Při první návštěvě porodnice byste měla obdržet podrobné informace o tišících přípravcích, které vám u porodu uleví od bolesti. Je-li epidurální analgezie podána brzy nebo příliš pozdě, může zpomalit průběh porodu. Zkušený porodník ví, kdy je na tišící lék vhodný čas a jaký podat.

Partner u porodu

Doprovod u porodu bývá velkou oporou pro nastávající maminku. Jestliže váš partner chce být u porodu přítomen, přijměte jej s otevřenou náručí. Porod je pro každou ženu náročný, dlouhý a bolestivý. Pomoc v podobě partnera oceníte.

Připravte se nejen na porod, ale také na příchod miminka. Máte nachystanou výbavičku pro děťátko?

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5