Domů » Miminko a batole » Kojení » Jak pečovat o prsa při kojení

JAK PEČOVAT O PRSA PŘI KOJENÍ

Po celé období kojení věnujte pozornost hygieně, péči o bradavky, dbejte na to, aby se v prsech neutvořil zánět či nevznikla infekce. Víte, jak uvolnit mléko před kojením a prsa masírovat?

Hygiena na prvním místě

Prsa udržujte v čistotě, ale po každém krmení je omývat nemusíte. Po kojení nechte mléko na bradavkách zaschnout. Zpočátku se bude intenzivně uvolňovat, proto noste prsní vložky a pravidelně je obměňujte (po několika týdnech kojení přestane mléko samovolně vytékat). Vložky absorbují nadbytečnou tekutinu, chrání tím vaše oblečení a zároveň napomáhají udržet prsa v suchu. Kvalitní papírové prsní vložky mají v jádru materiál, který se po kontaktu s tekutinou přemění na gel a mléko absorbuje. Bradavky proto nejsou ve vlhkém prostředí. Levné prsní vložky tvoří pouze buničina, která sice dobře saje, ale bradavky zůstávají ve vlhku, stávají se náchylnější k poranění, a představují živnou půdu pro bakterie. Látkové vložky jsou šetrné k životnímu prostředí, absorbují nadbytečné mléko, ale zanechají bradavky ve vlhku.

Krémy na bradavky

Po kojení natřete bradavku ochranným krémem s bepanthenem, který napomáhá regeneraci. Eliminujete výskyt suchých míst, prasklin (ragád), a bradavky vás nebudou příliš bolet. Před kojením krém otřete. Můžete použít 100% čistý lanolin (ovčí tuk), který není potřeba otírat a ani smývat. Bradavky ošetřujte po celé období kojení.

Masáž třezalkovým olejem

Při nástupu laktace mohou být prsa více prokrvená, zarudlá a masírováním ulevíte případné bolesti. K masáži prsou se využívají čisté oleje, například třezalkový, který prsa prohřeje a povzbudí funkci prsních žláz. Vhodný je také fenyklový olej. Před kojením prsa omyjte.

Nahřívání prsou

Tvrdá a bolestivá prsa před kojením nebo odsáváním nahřejte. Díky teplu napnutí poleví, miminko bude snadněji pít, lépe a více mléko vysaje, a uleví vám od bolesti. Prsa nahřívejte i před ostříkáváním.

Otevírání a uvolňování mlékovodů

Pokud nepomohou teplé obklady nebo nahřátí prsu, vyzkoušejte masáž, která otevírá mlékovody. Do praxe ji uvedla Chele Marmetová. Dvěma až třemi prsty masírujte malými kroužky prso. Na tkáň mírně tlačte, přičemž masáž nesmí být bolestivá. Takto promasírujte celé prso kolem dokola a postupujte stejně i při masáži druhého prsu. Po skončení se předkloňte a jemně prsa třete. Vynechte masáž dvorců a bradavek. Můžete ji aplikovat i při zánětu prsu, kdy se snažte jemně promasírovat zatvrdlé místo a uvolnit jej.

Pramen: Hantová, L., Laktační poradenství v okrese Jindřichův Hradec, České Budějovice, 2011