Domů » Těhotenství » Průvodce těhotenstvím » Jak oznámit těhotenství?

JAK OZNÁMIT TĚHOTENSTVÍ

Máte radost z pozitivního výsledku těhotenského testu? Jistě se těšíte, až tuto radostnou novinu oznámíte svému nejbližšímu okolí.
Kdy a jak o těhotenství říci budoucím prarodičům, přátelům a kolegům v práci?

Počkejte na potvrzení lékaře

S oznámením radostné zprávy zkuste počkat alespoň do té doby, než těhotenství potvrdí gynekolog na základě ultrazvukového vyšetření. Ale ani v tento moment není ještě zcela vyhráno. I když špatné zprávy nechodí nikdy samy, ztrátu miminka v prvním trimestru těhotenství zažila řada žen. Velké zklamání zažehná až zdravý donošený potomek. Kdy a jak oznámit těhotenství?

Otec dítěte

Váš partner by měl o těhotenství vědět jako první. Těhotenství oznamte ještě před první návštěvou gynekologa. Není výjimkou, že muž ženu doprovází na gynekologické vyšetření.

Partnerovi můžete zabalit do dárkového papíru těhotenský test nebo fotografii z prvního ultrazvuku, na které bude těhotenství patrné.

Budoucí prarodiče

Svou radost sdílejte s maminkou či tatínkem, kterým můžete o těhotenství originálně říci . Vložte fotografii z ultrazvuku do foto rámečku a zabalte jej jako dárek k narozeninám či vánocům. Rodiče by se neměli o vašem těhotenství dozvědět od někoho jiného.

Kamarádi

Třetí v pořadí bývají kamarádi. Jak říci kamarádům o tom, že budete rodiči? Zkuste je překvapit v hospodě na pivu nebo zajděte na tematický film do kina.

Zaměstnavatel

V zaměstnání oznamte těhotenství až po prvotrimestrálním screeningu, který potvrdí zdravý vývoj plodu. Těhotenství na vás začne být vidět ve čtvrtém nebo pátém lunárním měsíci a máte dostatek času na to, abyste zaměstnavateli sdělila, že čekáte miminko. Vybrané pracovní pozice představují pro ženu riziko. V tomto případě platí pravidlo, že čím dříve zaměstnavateli o svém těhotenství řeknete, tím lépe pro vás i miminko. Ideálně bezprostředně po třetím lunárním měsíci.

Další inspiraci a nápady najdete v publikacích pro těhotné ženy. Podívejte se, jaká vás čekají vyšetření během těhotenství a jak tělu zajistit dostatek vitamínů.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5