Domů » Miminko a batole » Miminko » Jak krmit miminko

JAK KRMIT MIMINKO

S kojením začněte ihned v porodnici. Nic neodkládejte na doma. Hlavním cílem sestřiček na oddělení šestinedělí je naučit maminku nakojit své miminko.

Kojení

Po narození má miminko zásoby jídla a pití z matčina těla přibližně na dva dny. Do této doby naučí sát z prsu. Kolostrum obsahuje cenné obranné látky a soli, které novorozenec potřebuje. Pokud vám kojení nepůjde, nevzdávejte jej. Novorozenec jí nepravidelně tak, jak potřebuje. Někdy si řekne o prso do půl hodiny, jindy za dvě hodiny. Snažte se jej z prsu nasytit a po umělé výživě sáhněte až v případě velké nouze. Přikrmování vede ke zvýšené potřebě spánku miminka a ke snížení laktace. Víte, proč je mateřské mléko tak důležité?

Umělá výživa

Netvoří se vám mléko? Zkuste tvorbu podpořit odsávačkou mateřského mléka. Pokud  se do několika dní od porodu laktace nerozeběhne, bude vaše miminko na umělé výživě, což není žádná tragédie. Umělá mléka jsou dobře vyvinuta a dítě v nich dostane potřebné vitamíny. Formuli by mělo dostávat pravidelně každé tři až čtyři hodiny.

Pramen: Gregora, M., Péče o novorozence a kojence, Maminčin domácí lékař, Grada, 2008