Domů » Porod » Jak pečovat o miminko v porodnici

JAK PEČOVAT O MIMINKO V PORODNICI

Strachujete se, zda budete umět o miminko pečovat ? V porodnici vám zdravotní sestřičky ukáží, jak se o miminko  postarat, jak jej nakrmit, vykoupat a přebalit.

Režim porodnice

Každá porodnice má svůj vlastní režim, který byste měla dodržovat. Ráno a večer měří sestra teplotu mamince i miminku. Ráno či dopoledne chodí po pokojích vizita, která zkontroluje stav novorozence – zváží jej, posoudí, zda dobře saje mléko a pije, prohlédne jej. Také hodnotí stav matky. Během pobytu v porodnici budou miminku provedena potřebná vyšetření.

Vyšetření novorozence

Sestry v porodnici miminko průběžně vyšetřují po celou dobu pobytu. Mezi první prohlídky patří zhodnocení kůže, hlavy, krku, hrudníku, břicha, genitálu, končetin. Uskutečňují se neurologická, screeningová a imunologická vyšetření, test sluchu a vrozeného šedého zákalu, screeningové vyšetření na syfilis.

Koupání

Pod dohledem zdravotní sestry budete miminko každý den koupat. Doma jej denně koupat nemusíte. Přečtěte si více o tom, jaká jsou nejvhodnější mýdla pro kojence.

Přebalování

K přebalování můžete používat jednorázové i  látkové pleny. V některých porodnicích je dostanete na celou dobu pobytu, v jiných budete muset mít vlastní. Novorozenec spotřebuje až 12 papírových plenek denně.

Krmení

Zdravotní sestřička vám vysvětlí, jak miminko nakrmit. Maminky s plochými nebo vpáčenými bradavkami ocení kojící kloboučky. Čerstvě narozená miminka neumí sami pít z prsu a vše se musí naučit. Nejde vám kojení a nevíte jak na to? Ptejte se zdravotních sestřiček, které vám rády pomohou. Využijte možnost půjčení odsávačky.

Kojení představuje pro řadu maminek velký problém. V období šestinedělí si na něj zvyknete, naučíte se, jak postupovat, a také miminko se naučí z prsu sát. Pomocníky vám budou kojící kloboučky, odsávačka mateřského mléka i kojící polštář, na který miminko položíte.

V porodnici před každým jídlem miminko zvážíte, váhu zaznamenáte na list papíru, a po každém jídle jej opět položíte na váhu. Lékaři mají za cíl sledovat, zda umíte miminko nakrmit a zda novorozenec přibírá.

Po porodu každé dítě ztratí přibližně 10 % hmotnosti. Proto dbá zdravotnický personál na to, abyste uměla dítě nakojit.

Oblékání

Pro novorozence nezapomeňte čepičku, případně bavlněné rukavičky. Oblečení na oddělení šestinedělí dostanete zapůjčeno, stejně jako zavinovačku. Pro miminko budete potřebovat oblečení až na den odjezdu.

Pramen: Straňák, Z., Černá M., Diagnostické, vyšetřovací postupy a terapeutické postupy u donošených novorozenců, Díl II, Praha, 2015; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5