Domů » Miminko a batole » Kojení » Hubne se při kojení?

HUBNE SE PŘI KOJENÍ?

Nárůst tělesné hmotnosti v těhotenství bývá pro ženu frustrující. Nadbytečná kila shodíte cvičením, procházkami s kočárkem a také zhubnete díky neustálé péči o miminko. Pojďme se podívat na to, jak ztratíte poporodní kilogramy a zda zhubnete při kojení.

Úbytek hmotnosti po porodu

Po porodu ztratí žena od 500 gramů do 1 kilogramu váhy v průměru každý měsíc. Hubne průměrně čtyři až šest měsíců. Redukci hmotnosti si přeje snad každá maminka, na druhé straně držení přísných diet nepříznivě ovlivňuje tvorbu mléka, do nějž se vyplavují cizorodé látky. Dokonce může omezit či zastavit laktaci. Cvičení se doporučuje v malé míře, protože díky nadměrnému pohybu se v těle zvýší koncentrace kyseliny mléčné, která přechází do mateřského mléka.

Snížení tělesné hmotnosti díky kojení

Prvních šest týdnů po porodu se na svou původní váhu dostane 28 % žen. Porod představuje váhový úbytek okolo šesti kilogramů (plod, placenta, plodová voda, krevní ztráta). Kojení je energeticky náročné a žena by měla v tomto období zvýšit energetický příjem. Jestliže dodržuje zásady zdravé výživy, energetický příjem je optimální (okolo 2400 kalorií za den), může nadbytečné kilogramy ztratit v období kojení. Nicméně ne každé mamince se po porodu podaří shodit pouze díky kojení. Na druhé straně některé ženy váží po několika měsících kojení méně, než tomu bylo před otěhotněním.

Úbytek váhy je ryze individuální záležitostí a mají na něj vliv i další faktory. Mezi ně patří již zmíněný způsob stravování, dále přiměřená pohybová aktivita a stres.

Kolik kilogramů ztratíte po porodu

Aktivita Minimální množství (kg) Maximální množství (kg)
Porod 5 7
1. měsíc kojení 0,5 1
2. měsíc kojení 0,5 1
3. měsíc kojení 0,5 1
4. měsíc kojení 0,5 1
5. měsíc kojení 0,5 1
6. měsíc kojení 0,5 1
Celkem 8 13

Jak na hubnutí?

  • Dodržujte zásady zdravé výživy.
  • S redukcí hmotnosti nespěchejte. Může trvat i několik měsíců.
  • Pravidelný pohyb je důležitý, ale nepřehánějte ho. Vhodné jsou procházky s kočárkem.
  • Dietu zahajte až po skončení kojení.
Pramen: Roztočil, A., Šestinedělí, Moderní babictví 3, 2004; Bártová, B., Výživa kojící ženy, Brno, 2007; Divišová, M., Zdravé hubnutí po porodu, Grada, 2011