Domů » Miminko a batole » Horečka u dětí

HOREČKA U DĚTÍ

Horečka je jedním z prvních příznaků onemocnění. Vznikne poruchou regulace teploty v centrálním nervovém systému. Horečka v kojeneckém věku rychle stoupá a mohou ji doprovázet křeče. Teplota nad 41 °C je pro dítě nebezpečná a ohrožuje jej na životě.

Symptomy: Dítě pláče, pokožka hlavy může být díky horečce červená. Teplotu změříte nejlépe digitálním teploměrem v konečníku, kde je o půl stupně vyšší, než při měření v podpaží. Normální teplota v konečníku by měla být od 36,5 do 37,5 °C. Pokud teploměr zasunete málo, ukazuje nízké hodnoty, naopak, zasunete-li jej výrazně hluboko, hodnoty se neúměrně zvýší. Od šesti týdnů věku se od naměřené teploty v konečníku odečítá půl stupně Celsia.

Léčba: Při příznacích vyhledejte lékaře, který zhodnotí příčinu. Horečka bývá příznakem dalších závažnějších onemocnění (zápal plic, chřipka, šestá nemoc). Pro zmírnění se podávají antipyretika formou sirupu nebo čípku. Záleží na věku dítěte, případně na tom, zda dítě sirup spolkne či nikoli. Nejvyšší teplota bývá v odpoledních a večerních hodinách, nejnižší brzy ráno.

Jak na zábaly? Dítě zabalte do mokrého prostěradla, které by mělo mít okolo 20 °C. Nikdy nesmí být chladnější. Zábal se provádí od podpaždí až po kolena, končetiny nechte volné. Na hlavu umístěte chladný obklad, který odvádí až 25 % tepla. Dítě zabalujte nahé, nepřikrývejte jej. V zábalu jej nechte do té doby, než prostěradlo zteplá. Poté zábal opakujte.

Jak na sprchování? Sprchou také snížíte teplotu. Tělo sprchujte od chodidel, přes lýtka, stehna až po hlavu, i s vlasy. Teplota vody by měla být osvěžující. Má-li dítě 40 °C horečku, může pro něj být chladivá voda o teplotě 37 °C.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5