Domů » Miminko a batole » Miminko » Alkohol, kouření, káva a léky při kojení

ALKOHOL, KOUŘENÍ, KÁVA A LÉKY PŘI KOJENÍ

Po celou dobu kojení dodržujte zásady zdravé výživy, jezte dostatek ovoce, zeleniny, vlákniny. Víte, zda můžete pít kávu nebo alkohol? Jaké látky se dostanou do mateřského mléka? Pojďme se podívat na to, kolik alkoholu a kávy můžete konzumovat, zda je vhodné kouřit a jaké léky můžete bez obav užívat.

Káva

Kojící žena může za den pozřít 200 až 400 mg kofeinu. Denní doporučené množství je stanoveno maximálně na 5,7 mg na kilogram hmotnosti. Šálek zrnkové kávy obsahuje 85 mg kofeinu, šálek instantní kávy 60 mg kofeinu, káva bez kofeinu 3 mg, černý čaj 30 mg, instantní čaj 20 mg, šálek kakaa či čokolády 4 mg.

Alkohol

Nadměrná konzumace alkoholu (0,5 g/kg váhy ženy) snižuje produkci mateřského mléka. Můžete si dopřát sklenku vína nebo piva a miminko za dvě hodiny po dopití nakrmit. Pravidelné a nadměrné užívání alkoholu ovlivňuje kvalitu mateřského mléka. Občasné pití alkoholu není kontraindikováno.

Cigarety

Kouření ovlivňuje laktaci nepříznivě. Tabák jakožto bylinka sama o sobě snižuje tvorbu mateřského mléka. Odprosíme-li se od nežádoucích látek, které do mléka přecházejí, nikotin omezuje produkci prolaktinu a snižuje laktaci. Kojení spolu s kouřením nejde dohromady. Do mateřského mléka se dostává nikotin, který narušuje jeho chuť, a další toxické látky. Přibližně pětina kuřaček vůbec nekojí, zbylých 80 % kojí v průměru 11 týdnů.

Léky

Vybrané léky nepřestupují do mateřského mléka, proto je jejich užití při kojení nerizikové. Mezi takové patří lék tlumící bolest s účinnou látkou paracetamol nebo penicilinová antibiotika. Léků, které nejsou kontraindikovány v období kojení, není mnoho. Před užitím se poraďte vždy s lékařem.

Medikamenty, jež se v organismu matky plazmaticky nekoncentrují, mají větší vazbu na plazmatické proteiny, vyšší molekulární hmotnost a nejsou rozpustné v tucích, jsou slabě kyselé a nepřecházejí do mateřského mléka (penicilin). Naopak látky zásadité, s menší vazbou na plazmatické proteiny s nižší molekulární hmotností do mléka prostupují (antidepresiva).

Pramen: Sodomková, M., Těhotenství a kouření, Brno, 2008; Kacířová, I., Grundmann, M., Léky a kojení, Klin Farmakol Farm 2008; 22(1): 30–33; Bártová, B., Výživa kojící ženy, Brno, 2007; Calda P. Kofein a těhotenství. Actual Gyn. 2015;7:21-22