Domů » Miminko a batole » Angína u dětí

ANGÍNA U DĚTÍ

Infekční onemocnění mandlí a hrdla je poměrně častou nemocí u dětí i dospělých. Hlavní obranou před vstupem infekce do těla jsou krční mandle. Angínu v celkovém srovnání způsobují z 80 % viry a z 20 % bakterie, přičemž mezi nejčastějšího původce patří Streptococcus pyogenes, který zapříčiní až 20 % akutních zánětů hrtanu. U dětí do tří let se nejčastěji jedná o virovou nákazu.

Symptomy: Dítě bolí a škrábe v krku. Od běžné bolesti v krku se angína pozná tak, že nemocný nechce nic pít a jíst, bolí jej polykání. Jazyk a mandle jsou nateklé, mízní uzliny zvětšené a teplota přesahuje 38 °C. Na mandlích jsou vidět čepy a povlak jazyka je bílý, případně se na něm objevují velké bílé skvrny. Dalšími projevy jsou zimnice nebo zvracení.

Léčba: Návštěva lékaře je nezbytností. Pacientovi je proveden výtěr z krku, lékař zjistí rozsah onemocnění. Častou mýlkou rodičů je, že se angína léčí antibiotiky. Antibiotická léčba může být nasazena pouze v případě bakteriálního onemocnění, přičemž z celkového počtu případů pouhou jednu pětinu tvoří baterie. Bakteriální onemocnění u dětí do tří let se prakticky nevyskytuje, proto nasazení antibiotik není namístě. Lékař provede CRP test, který určí, zda jsou antibiotika (postačí penicilin) potřeba či nikoli. Pacient by měl setrvat v klidu na lůžku.

Pramen: Frýbortová, L., Angína, Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci