Domů » Miminko a batole » Vitamíny u dětí

VITAMÍNY U DĚTÍ

V dětském věku dochází k růstu organismu, fyzickému a psychickému vývoji. Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály je základem pro správné prospívání dítěte. Jaké vitamíny jsou pro dětský organismus nepostradatelné?

Nedostatek vitamínů v dětském těle

Hypovitaminóza může vzniknout v období intenzivního růstu nebo nadměrné fyzické aktivity. V České republice jsou projevy hypovitaminózy spojeny nejčastěji s výše uvedenými stavy a nedostatek vitamínů se příliš často nevyskytuje. Lékaři se častěji setkávají s hypervitaminózou, nadbytkem vitamínu v těle.

K projevům hypovitaminózy patří zpomalení psychomotorického vývoje, poruchy imunity, útlum krvetvorby, křivice. Nedostatečné množství vitamínů se projevuje také v poruchách metabolizmu tkání s rychlou obměnou (například ve sliznicích).

Kdy vzniká nebezpečí hypervitaminózy

Nadbytečná konzumace vitamínů se vyskytuje v případě nevhodné suplementace. Příznaky hypervitaminózy jsou spojeny s intoxikací organismu. Předávkování vitamínem A, D, K vede k toxickým projevům organismu. Bez rizika není ani nadměrné užívání vitamínu C vedoucí k možnému výskytu oxalátových kamenů v ledvinách (ledvinové kameny).

Vitamíny u novorozenců a kojenců

První čtyři týdny života hovoříme o novorozeneckém věku, poté až do jednoho roku o kojeneckém věku. V prvním roce dítě zesílí, výrazně vyroste a přibere na hmotnosti. První rok života je citlivé na vnější faktory, které vývoji napomáhají. Organismus se nachází v potravinové dominantě, klade vysoké nutriční nároky a jejich nesplnění může mít následky do budoucích let. Po narození se uměle doplňuje vitamín D, který není dostatečně zastoupen v mateřském mléku.

Optimální množství vitamínů je důležité již v těhotenství

Dostatečné množství vitamínu C a E v těhotenství pozitivně ovlivňuje porodní hmotnost novorozence. Optimální přísun antioxidantů do těla ženy příznivě působí na délku porodu.

Mateřské mléko a vitamíny

Kojené děti mají dostatek vitamínů z mateřského mléka, které odpovídá potřebám dítěte. V prvním roce života doporučují pediatři podávat jednu kapku vitamínu D denně. Kojení je pro dítě tou nejlepší výživou alespoň v prvních šesti měsících života. Složení mateřského mléka se odvíjí od přijímané potravy matky, vyjma vitamínu D a kyseliny listové, jelikož jejich zastoupení není možné dost dobře změnit. Množství vitamínu B1, B2, B6, B12, vitamínu C a vitamínu A je ovlivněno tím, co matka jí. Vegetariánky a veganky mají výrazně nižší podíl vitamínu B12 v mateřském mléku. Vyšší konzumace vitamínu C v období kojení prokazuje snížení rizika výskytu atopie u kojenců.

Batolata, děti od jednoho roku do tří let

Ve stravě dítěte jsou běžně zahrnuty pestré potraviny: zelenina, ovoce, maso, obiloviny, ryby. Ty obsahují  minerály a výživné látky podstatné pro správný rozvoj a růst organismu. Růst dítěte se v porovnání s kojeneckým obdobím zpomalí, ale kvalitativní změny v organismu stále probíhají. Dítě má za jeden den přijímat alespoň jednu porci mléčných výrobků, tři až čtyři porce ovoce a zeleniny (ovoce, listová zelenina, žlutá nebo oranžová zelenina).

Jaký je denní doporučený příjem vitamínů?

Evropská unie (Commission of the European Communities ) vydala doporučení pro denní příjem vitamínů u dětí.

Doporučený denní příjem vitamínů dle věku u kojence a batolete

Vitamín 0 – 6 měsíců 6 – 12 měsíců 1 – 3 roky
thiamin mg 0,3 0,5
pyridoxin mg 0,4 0,7
riboflavin mg 0,4 0,8
niacin mg 5 9
kyselina listová mg 50 100
vitamín B12 µg 0,5 0,7
vitamín C mg 20 25
vitamín A mg RE 0,35 0,4
vitamín D µg 0 – 25 10
vitamín K µg 1µg/kg 1µg/kg
vitamín E mg 0,4 × mg PUFA 0,4 × mg PUFA

Dávka vitamínu E se odvíjí od množství polynenasycených mastných kyselin – PUFA.

U dětí do půl roku se předpokládá, že jsou plně kojeny.

Víte, k čemu jsou vitamíny důležité? Podívejte se na článek o vitamínech v období těhotenství a kojení.

Pramen: Hlúbik, P., Fajfrová, J., Vitamíny v dětském období, Pediatrie pro praxi, 2, 2005