ANTIKONCEPCE PŘI KOJENÍ
Kojení není antikoncepcí. Za účinnou antikoncepci je možné považovat plné kojení v období šestinedělí, ale nikoli půl roku po porodu. Neplánujete-li dalšího potomka, poraďte se se svým gynekologem o vhodné antikoncepci. Víte, za jak dlouho po porodu můžete opět otěhotnět?
Nehormonální antikoncepce
Páry často volí nehormonální antikoncepci v podobě přerušované soulože nebo kondomu. Tato metoda je poměrně spolehlivá, i když existuje pravděpodobnost selhání. Spolehlivost prezervativu jako metody antikoncepce se pohybuje okolo 82 % až 98 %. Pravděpodobnost selhání je za rok desetinová.
Hormonální antikoncepce
Po čas kojení se užívání běžné hormonální antikoncepce nehodí. Hormony mohou negativně ovlivnit tvorbu mléka a jeho složení. Množství a složení mateřského mléka nezmění minipilulka nebo nitroděložní systém s hormonem (IUS, IUD). Minipilulka se musí užívat naprosto pravidelně přesně každých 24 hodin. Přijatelné jsou gestagenní antikoncepční pilulky nebo injekce. Nitroděložní tělísko vám lékař zavede po skončení šestinedělí.
Gynekolog s vámi bude možnosti užití antikoncepce konzultovat a vybere pro vás to nejvhodnější řešení. Záleží také na tom, za jak dlouho plánujete otěhotnět a zároveň, jak dlouho budete dítě kojit.