Domů » Miminko a batole » Kojení » Bolestivé, popraskané a vpáčené bradavky

BOLESTIVÉ, POPRASKANÉ A VPÁČENÉ BRADAVKY

Mezi nejčastější problémy při kojení patří popraskané a bolestivé bradavky, které vznikají nesprávnou technikou kojení a sání. Poškození bradavek nesouvisí s délkou kojení, ale vzniká tím, že dítě má v ústech vloženou pouze bradavku, nikoli celý dvorec. Co v takových případech dělat?

Zlepšete techniku kojení

Podívejte se na to, jak dítě správně nakojit. Do úst vkládejte celý dvorec, nikoli pouze prsní bradavku. Miminko je přisáté, nemlaská a nevydává jiný podobný zvuk. Kojení nesmí bolet. Přikládejte vždy dítě k prsu, nikdy ne prs k dítěti. Aby se bradavky poškodily, postačí miminko jednou špatně přiložit.

Jak na ragády

Bradavky ošetřujte krémem s účinnou látkou bepanthen, případně je mažte 100% lanolinem, který nemusíte před kojením umývat. Hojivý účinek má také mateřské mléko. Po kojení jej nechte volně zaschnout a prsa ošetřete mastí. Do kojící podprsenky umístěte chrániče bradavek, které zajistí přístup vzduchu a zároveň neponičí ochrannou vrstvu krému. Bradavky nebudou odřené od oblečení a rychleji se zhojí.

Ragády jsou velké a kojení je nemožné. Co v takovém případě dělat?

Při velkých ragádách není možné kojit, protože kojení nesmírně bolí. Prsa ošetřujte mastí, stejně jako při mírném poškození bradavek. Nekojte, ale mléko odsávejte, a podávejte jej dítěti v lahvičce nebo z injekční stříkačky. Tento způsob volte jako poslední možné řešení v případě, že s ragádami skutečně kojit nemůžete. Rány se zhojí po několika dnech. Mléko odsávejte pravidelně, jako kdybyste miminko kojila. Díky pravidelnému odsávání se nesníží laktace.

Vpáčené bradavky nejsou překážkou kojení

Patříte ke skupině žen s plochými nebo vpáčenými bradavkami? Od šestého měsíce těhotenství si na noc do podprsenky vkládejte formovače bradavek. Ty zajistí jejich vytažení do požadovaného tvaru. Jestliže formovače užívat nechcete, nabízí se možnost zakoupit si po porodu kojící kloboučky. Klobouček před kojením nasadíte na bradavku a vložíte jej do úst dítěte. Dítě pije z prsu přes klobouček. Po použití jej vyvařte ve vodě nebo vysterilizujte v parním sterilizátoru. Laktační poradkyně kojící kloboučky nedoporučují, ale mnohdy není jiné cesty. Použití kojících kloboučků byste měla postupně omezovat. Není výjimkou, že s nimi maminky kojí i roční dítě.

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Schinkeová, M., Kojení a faktory ovlivňující jeho délku, Olomouc, 2011