Domů » Miminko a batole » Jaké vybrat plenky?

JAKÉ VYBRAT PLENKY?

Jednorázové nebo látkové? Vybrat plenky pro miminko bývá pro novopečenou maminku náročný úkol. Pojďme se podívat na to, jak se v plenkách pro začátek orientovat.

Jednorázové plenky

Víte, jaké jsou zásady pro koupi papírových plen? Miminku musí sedět, neškrtit jej, neprosakovat a zadeček se nesmí neoprudit. Podmínek je celá řada. Nejvhodnější plenku poznáte tak, že ji vyzkoušíte. V obchodech najdete plenky ve třech jakostních kategoriích: obyčejné (value), klasické a premium s detekčním proužkem moči.

Jak se rozhodnout pro nejlepší produkt?

Jedinou radou je, vyzkoušet různé druhy, a podle svého vlastního uvážení pleny vybrat. Nekupujte je do zásoby, nemáte-li s nimi zkušenosti. Přečtěte si na pleny hodnocení ostatních maminek.

Pleny se rozdělují dle hmotnosti dítěte na:

Velikost Označení Váha dítěte v kg
0 Newborn do 2 kg
1 Newborn 2 – 5
2 Mini 3 – 6
3 Midi 5 – 9
4 Maxi 8 – 14 nebo 8 – 17
4+ Maxi plus 9 – 16 nebo 9 – 20
5 Junior 11 – 18

Z hlediska velikosti uvedené na obale se liší druh od druhu. Plenka je přizpůsobivá tělu a neodchlipuje se. Skládá se z propustné polypropylenové fólie a buničinové vložky, která saje tekutinu (nejčastěji celulóza). Ta je doplněna o gelový absorbér (polyakrylát) a nepropustnou folii, jež zamezí průniku tekutiny na oblečení.

Chemikálie v dětských plenách

V dětských plenách se bohužel objevuje velké množství chemikálií, které mohou podráždit zadeček. Před nákupem plen zjistěte, zda se ve vámi vybraných jednorázových kalhotkách nežádoucí látky neobjevují. Mezi škodlivé patří chlór užívaný k bělení materiálu. Přítomný bývá také latex, díky němuž jsou některé části pružnější.

Ekologické pleny se prezentují jako přátelské k životnímu prostředí, ale nenechte se zmást. Často tomu tak není. Předností je, že neobsahují chlór, latex a nejsou parfemované.

V plenách se může objevovat naftalen, polycyklické aromatické uhlovodíky, fluoranten a fenantren.

Cena neurčuje vždy kvalitu.

Látkové pleny

Ze širokého spektra látkových plenek si vybere každá maminka. Před investicí (bývá v řádu tisíců) se rozhodněte, jaký způsob přebalování preferujete.

Druhy plenek

Kalhotkové pleny – vypadají jako jednorázové plenky. Potřebujete svrchní kalhotky, které nepropustí tekutinu. Svrchních kalhotek pro novorozence pořiďte kolem šesti kusů.* Vybírat můžete i z tvarovaných plenek, které se nežehlí a skládají.

Čtvercové nebo vícevrstvé pleny – jsou potřeba svrchní kalhotky, které se více špiní než kalhotkové plenky. Na jeden den spotřebuje novorozenec pět svrchních kalhotek.*

All-in-one – představují plenky vše v jednom, jež fungují na principu jednorázových plenek. Nic se neskládá, nerovná, pouze nasadíte a je hotovo. Plenka se celá pere v pračce. Nežehlí se.

Svrchní kalhotky – vybírejte z fleecových, polyuretanových, vlněných.

*Poznámka: Spotřeba plenek je pouze orientační a může se lišit.

Velikost plenek

Můžete zakoupit jednu velikost, která je vhodná od narození až po učení se na nočník, nebo několik velikostí, od novorozence po batole.

Srovnání látkových plen z hlediska velikosti

Jedna velikost

·      Představují levnější variantu.

·      Hodí se pro více dětí najednou.

·      Pleny se rychle opotřebují.

·      Do kalhotek musíte vkládat savé plínky, zvětšuje se tím jejich objem a novorozenci nemusí připadat komfortní.

Více velikostí

·      Pohodlné a sedí dítěti dle váhy.

·      Vyšší pořizovací náklady.

·      Vydrží pro více sourozenců, nejsou tolik opotřebované.

Zapínání

Mezi oblíbené patří plenky na patentky, které dobře drží a neopotřebují se. Plenu zapnete na snappi sponku nebo suchý zip.

Klady a zápory jednorázových a látkových plenek

Jednorázové plenky Látkové pleny
Zápory Klady Zápory Klady
Neekologická výroba – je potřeba velké množství surovin na výrobu plenek. Pohodlné přebalování Vysoké vstupní náklady Při praní se spotřebuje méně vody než při výrobě celulózy použité v jednorázových plenkách.
Energetická náročnost při výrobě, velké množství odpadu při výrobě Nemusí se prát. Nutné prát a sušit Přírodní materiál
Velké množství tuhého odpadu, který není recyklovatelný. Vhodné na cestování Při nešetrném praní se podílejí na znečištění vod. Nevytváří tuhý odpad.
Dražší Špatně zvolený prací prášek může dráždit pokožku. Levnější
Delší přebalovací věk dítěte Dítě se dříve obejde bez plenek
Z reziduí stopových látek vzniká možné zdravotní riziko (mohou prostupovat do pohlavních orgánů). Bez chemie
Pramen: dTest, Dětské pleny, 5/2015; Soukupová, V., Soukupová, J., Dětské pleny: Výhody a nevýhody jednotlivých tipů a druhů. Příslušenství k plenám. Pediatr. pro Praxi, 2007; 8(6): 396–398; Bumbálková, M., Jak si vybrat látkové pleny