Domů » Miminko a batole » Potřeby na koupání

POTŘEBY NA KOUPÁNÍ

V čem by se mělo miminko koupat? Vanička dlouho nevydrží, jelikož z ní dítě rychle vyroste. Přesto je dobré do ní investovat, nebo si ji vypůjčit alespoň na prvních pár týdnů. Novorozené miminko je velmi malé a ve vaně pro dospělého se doslova ztratí. Jak vybrat vaničku a co potřebujete ke koupání děťátka?

Vanička

Musí být stabilní se zaoblenými hranami a kulatými rohy. Z materiálu volte plast. Existují i vyhřívané vany, vany na podstavci a vířivky pro děti.

Při výběru vany se zaměřte na:

  • Vhodnost materiálu – nejlepší je plastová vana, protože miminko nebude studit do zad. Materiál musí být pro dítě příjemný. V opačném případě zalíbení v koupání nenajde.
  • Velikost – malé vaničky nevydrží příliš dlouho a ty větší vám zaberou v koupelně hodně místa. Záleží na tom, od kdy budete chtít miminko koupat ve velké vaně.

TIP: Na dno vany pokládejte v prvních dnech po narození látkovou plenu. Díky plence nebude miminko klouzat po povrchu dolů.

Kyblík

Děti do tří měsíců se mohou koupat ve speciálním kyblíku, v němž se cítí jako v maminčině bříšku. Dítě v něm sedí se skříženýma nohama a nepohybuje se. Kyblík není vhodný pro novorozence s nezhojeným pupkem.

Vanička

Vanička je pro děti bezpečná a velmi pohodlná. Vybrat si můžete z různých tvarů i velikostí.

Lehátko do vany

Do velké vany pořiďte lehátko, na které miminko položíte. Díky němu získáte volné ruce a budete moci novorozence lépe umýt.

Hračky do vody

Až dítě začne samo ve vaně sedět, je čas zapřemýšlet nad hračkami do vody.

Mýdlo a šampon

Do začátku mýdlo nepotřebujete. Vlasy myjte jednou týdně a první měsíc bez šampónu. Toužíte i přesto po dětské koupelové sadě? Vybírejte přírodní kosmetiku s neutrálním pH.

Žínka

Tělo omývejte žínkou. Zásobte se několika žínkami (kolem 10 kusů), budou se vám hodit při přebalování. V novorozeneckém věku je vhodnější a šetrnější k pokožce používat žínku místo vlhčených ubrousků. Víte, jak přebalit miminko a jaké plenky vybrat?

Osuška

Dětská pokožka je velmi jemná a péče o ní je důležitá. Vybírejte osušky z bavlněného materiálu, které tělo šetrně a rychle osuší.

Olej a krém

Vybírejte z kvalitních neparfemovaných olejů. Krémy se hodí pro děti s mastnější pokožkou, oleje pro novorozence nebo děti se suchou pletí. Vždy po koupání natřete tělo krémem nebo olejem. Podívejte se na to, jak pečovat o dětskou pleť.

Pramen: Fendrychová, J., Péče o kůži novorozenců, Pediatr. pro Praxi, 2006; 3: 167–170; Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5