PRŮVODCE PRO TATÍNKY
V momentě, kdy zjistíte, že je vaše životní partnerka těhotná, napadá vás řada otázek. U každého nastávajícího tatínka převládají odlišné pocity a očekávání z role otce. Co nastane v průběhu těhotenství, porodu, šestinedělí a jak pečovat o miminko? Průvodce pro tatínky vám nastíní každou etapu vývoje v životě miminka.
Těhotenství
Těhotenství trvá 40 týdnů. V momentě, kdy vaše žena zjistí, že je těhotná, již uplynulo alespoň pět týdnů. Nejčastěji se gravidita pozná dle vynechané menstruace. Partnerka si udělá těhotenský test, který vyjde pozitivně, a následně vám oznámí, že budete otcem.
Těhotenství je náročné období pro každou ženu, proto by měla ve svém muži nalézt oporu. Během čtyřiceti týdnů se mění její psychické rozpoložení, může být podrážděná, náladová, bude prožívat pro vás nepodstatné záležitosti příliš emotivně. Mějte pro ni pochopení. Vlivem působení těhotenských hormonů neovládá své pocity tak, jak tomu bylo před otěhotněním. Po porodu a skončení šestinedělí se vše vrátí do normálního stavu.
Prenatální péče a komunikace
S partnerkou můžete absolvovat důležitá vyšetření. Uvidíte na ultrazvuku vývoj svého miminka. Nastávající maminka dochází pravidelně do gynekologické poradny, musí se dostavit na odběry krve a na orální glukózový toleranční test (zjistí těhotenskou cukrovku). Zúčastněte se tří velkých ultrazvukových vyšetření v prvním, druhém a třetím trimestru. Screening ve třetím trimestru je velmi nepřehledný z důvodu velikosti plodu.
TIP: Mluvte se svým miminkem. Uslyší vás. Poznat hlas svého otce je pro dítě důležité.
Porod
Chcete být u narození dítěte? Každá porodnice má svá pravidla pro účast otce u porodu. Zvažujete-li se svou ženou možnost zapojení se, zjistěte si více informací přímo na webových stránkách porodnice. Otec u porodu by měl být oporou. Při porodu zažívá partnerka silné bolesti. Po narození miminka velkými nůžkami přestřihnete pupeční šňůru a po ošetření porodní asistentkou a zvážení dítěte, si jej pochováte. Vaše žena zůstane ležet na porodním sále ještě dvě hodiny po porodu.
Porodnice
Miminko i maminka budou po porodu pobývat na oddělení šestinedělí, kde společně zůstanou alespoň 72 hodin. V porodnici dítě lékaři vyšetří. Hodnotí sluch, ošetří mu pupečník a zkoumají anatomii. Sestry naučí vaši ženu miminko koupat, nakrmit a přebalit. Pro ženu je rekonvalescence v porodnici důležitá. Musí si odpočinout, jelikož porod je bolestivý a náročný. U přirozeného porodu může dojít k nástřihu hráze a následnému šití. Mohou se poranit porodní cesty, a proto budou lékaři alespoň 72 hodin vaši partnerku sledovat. Při porodu císařským řezem zůstává maminka s miminkem v porodnici alespoň pět dní.
TIP: Chcete-li partnerce koupit květinu, nenoste ji na oddělení šestinedělí a překvapte novopečenou maminku až doma. V řadě porodnic platí zákaz vnášení květin do pokojů, aby pyl novorozence nedráždil .
Konečně doma
První dny doma bývají náročné. Žena se ještě nezotavila z porodu, často nemůže sedět, stát a mnohdy ani ležet. Přitom se musí starat o malé miminko, které ji potřebuje. Svou partnerku potěšíte, když jí během této náročné doby s péčí o miminko pomůžete. Novorozenec bude vyžadovat pravidelné kojení přibližně každé dvě až tři hodiny, ve dne i v noci. Po narození nevidí a nerozlišuje den a noc. Proto se prvních pár týdnů příliš nevyspíte.
Šestinedělí
Období šestinedělí představuje rekonvalescenci po porodu maminky i miminka. Miminko se v šestinedělí, často je časový úsek delší či kratší, učí pít z lahvičky nebo z prsu mateřské mléko, zvyká si na koupání a na nový život mimo matčinu dělohu. První týdny miminko děsí ticho a hluk vnímá jako něco známého. Pouštějte miminku vysavač či zvuky moře zvané bílý šum. Lépe usne.
První rok život
Vaše děťátko se v prvním roce života rychle vyvíjí. Naučí se lézt, bude dostávat pevnou stravu v podobě kaší a masozeleninových příkrmů, které mu může podávat i tatínek. S dítětem strávíte první vánoce a jeho první narozeniny. Každý zážitek by měl být nezapomenutelný.
Kočárek
Když je miminko malé a neumí ještě ani sedět, vozí se v hlubokém kočárku, v korbičce, kde je zabaleno v zavinovačce nebo v zimních měsících ve fusaku. Jakmile se naučí sedět, přijde na řadu sportovní kočárek. Zde miminko sedí a vidí ven. V momentě, když začne chodit a běhat, pořizují si rodiče golfový kočárek, který je lehký, skladný a praktický na cestování autem.
Mateřské a umělé mléko
Pro miminko je nejvhodnější, dostává-li v prvním roce života mateřské mléko. Lékaři doporučují kojení alespoň po dobu šesti měsíců. Mateřské mléko představuje nezastupitelnou položku v jídelníčku každého miminka. Stává se, že maminka nemůže kojit, nemá dostatek mléka, nebo o mléko přijde. V tomto případě pije miminko mléko umělé, a to může z láhve podávat i tatínek.
Mateřským mlékem můžete krmit svého potomka také. Vaše partnerka jej odsaje odsávačkou a uchová v lednici nebo v mrazničce. Přečtete si více informací o mateřském mléku.
Vývoj dítěte
Podívejte se detailně na psychomotorický vývoj dítěte a také na to, jak dlouho by mělo ve svém věku spát.
Trápí vás nespavost miminka? Některé děti během prvního roku (nebo dokonce dvou let) špatně a nepravidelně spí. Jediným řešením je obrnit se trpělivostí a počkat, až spát začnou.
Procházky
Chcete vyrazit s kočárkem na procházku? Jen do toho. Není to nic složitého. Malé miminko v kočárku pěkně usne a batole se bude dívat kolem sebe na ruch města či ulice. S větším dítětem zajděte na dětské hřiště.
Cestování
Víte, jak cestovat s dětmi? Přečtěte si tipy na cestování s dětmi. Cestujete-li autem, vždy musí být miminko posazené v autosedačce.