KRVÁCENÍ V TĚHOTENSTVÍ
V případě krvácení je žena vyšetřena na specializovaném pracovišti a následně se řídí dalšími instrukcemi ošetřujícího lékaře. Ten může nařídit hospitalizaci (silné krvácení), nebo klidový režim doma na lůžku. Pokud se stav pacientky zlepší natolik, aby mohla v těhotenství dále pokračovat, může jí být podáván hormon na podporu gravidity gestagen.
Krvácení v I. trimestru
V prvním trimestru může těhotná žena menstruovat (způsobují hormony) a ke zjištění těhotenství nedojde. Náhlé krvácení v prvním trimestru je spojeno se spontánním potratem. Až 80 % těhotenství končí potratem ve druhé polovině menstruačního cyklu a žena ani neví, že byla těhotná. Pouze pozoruje opožděnou a silnou menstruaci.
Krvácení ve II. trimestru
Hrozící potrat signalizuje nepříliš silné krvácení z uzavřeného děložního hrdla, které je provázené bolestmi v podbřišku.
Krvácení ve III. trimestru
Dojde-li k vaginálnímu krvácení, hovoříme o předčasném porodu. Během posledních let se hranice pro přežití plodu posunula na 24. ukončený týden těhotenství.
K předčasnému porodu dochází v případě, že se placenta začne odlučovat od děložní stěny (abrupce placenty) nebo je-li placenta nízko položená v děloze a kryje děložní hrdlo (placenta praevia).