Domů » Těhotenství » Otoky nohou v těhotenství

OTOKY NOHOU V TĚHOTENSTVÍ

Tělo v těhotenství zadržuje vodu a nastávající mamince mohou otékat nohy. Nejvíce jsou otoky patrné v letních měsících nebo po náročném dni ve večerních hodinách. Bývají označovány za fyziologické, statické. Víte, proč vznikají a jak se jejich výskytu vyvarovat?

Kde se otoky vyskytují?

Přesnou lokalizací je oblast nártu a okolí kotníku. Výjimečně se v horkých letních dnech objevují na prstech na rukou. Potíže se mohou projevit po dlouhých cestách autem.

Příčina

Příčinou je zvýšená kapilární propustnost pro bílkovinu a zadržování sodíku. To způsobí zadržování vody v těle a vede ke vzniku oboustranných otoků dolních končetin.

Prevence

Během letních dnů se snažte pobývat ve stínu nebo v chladnější místnosti. Vyvarujte se dlouhého stání a sezení, které by mohlo otoky způsobit. Pijte hlavně dopoledne nejlépe čistou neperlivou vodu (případně si dopřejte šálek čaje pro těhotné ženy), večer se snažte konzumaci vody omezit.

Léčba

Pomáhá odpočinek. Nohy dejte do zvýšené polohy. Otoky by měly po oddechu (nebo po spánku) zmizet. V případě přetrvávajících potíží vyhledejte neprodleně lékaře. Oteklé končetiny spolu s vysokým krevním tlakem jsou příznakem závažného onemocnění preeklampsie, které vede k předčasnému porodu.

Přečtěte si více o preeklampsii v těhotenství. Víte, jaké jsou zcela běžné obtíže těhotných žen?

Pramen: Behinová M., Ašenbrenerová I., Kaiserová K., Nová velká kniha o mateřství, Mladá fronta, a.s., 2012, s. 320, ISBN: 978-80-204-2816-5; Hanáková T., Velká česká kniha o matce a dítěti, Computer Press, a.s., 2010, ISBN 978-80-251-2788-9; Musil D., Otoky dolních končetin, Praktické lékárenství, 3/2006