Domů » Těhotenství » Průvodce těhotenstvím » Vaše tělo v těhotenství

VAŠE TĚLO V TĚHOTENSTVÍ

Změny v oblasti tělesných proporcí jsou v těhotenství patrné na první pohled již v prvním trimestru. V tomto období je zaznamená pouze těhotná žena, ale s přibývajícími týdny gravidity a s rostoucím bříškem budou zřetelné i jejímu okolí.

Změny těla v těhotenství

  • V těhotenství žena zadržuje více vody. To souvisí i s přibývající váhou.
  • Postupně se zvyšuje objem obíhající krve, prokrvení ledvin, srdeční činnost a metabolická aktivita.
  • Dochází ke zvětšení prsů, rodidel, nadměrně roste ochlupení.
  • Díky působením progesteronu se uvolní hladké svalstvo na stěnách močového měchýře, dělohy, cév, střev a vývodných močových cest.

Změna hmotnosti

Přibírání na váze je během těhotenství individuální. Hmotnostní přírůstek by se měl pohybovat mezi 10 až 13 kilogramy. Štíhlé ženy přiberou zpravidla ještě více, ale po porodu kilogramy rychle shodí. Tělo zadržuje v graviditě velké množství vody, proto dodržujte pravidelný pitný režim.

Změny kardiovaskulárního oběhu

Díky větší děloze se mění umístění srdce, posune se nahoru a doleva. Zvětší se srdeční objem a množství krve, které srdce pojme. Krevní plazma nabývá na objemu, zvětšuje se počet červených a bílých krvinek, pouze počet krevních destiček zůstává stejný. Roste také množství bílkoviny, která se podílí na srážení krve (fibrinogen). Na EKG jsou vidět nepravidelné údery srdce, a ty někdy žena v graviditě vnímá nepříjemně. Snižuje se krevní tlak, změna je nejvíce patrná ve druhé polovině těhotenství. Zrychluje se průtok krve skrze orgány, nejvíce v děloze, ledvinách, kůži a prsech. Krevní objem vzroste o 1200 až 1400 mililitrů.

Změny v oblasti dýchacího systému

Větší děloha posouvá bránici výše. Mění se typ dýchání a žena více zapojuje břišní svaly. Děloha mírně zmenší kapacitu plic, roste dechový objem. Ženy dýchají rychleji a do organismu se dostává více kyslíku, než je potřeba. Plod je tímto mechanismem chráněn před jeho nedostatkem.

Změny v pohlavním systému

Děloha nabývá na objemu i hmotnosti. U netěhotné ženy je hmotnost dělohy 50 až 70 gramů a u těhotné ženy je v období porodu děloha těžká 900 až 1100 gramů. Objem dosahuje přibližně pět litrů. Zvyšuje se průtok krve skrze dělohu. U netěhotné ženy dosahuje 30 až 50 mililitrů za minutu, u těhotné ženy to je 900 mililitrů. Tvar dělohy se také mění a po skončení šestinedělí se navrací do původní podoby. Poševní sliznice získá fialovou barvu a tkáně jsou měkčí.

Prsa jsou větší díky růstu mléčné žlázy a tukové tkáně přibývá. Průtok krve skrze prsa se zvyšuje a žena cítí lehké napětí a citlivost prsou. Změny jsou způsobeny hormony progesteronem a estrogenem.

Změny v trávicím systému

Trávicí systém zajišťuje výživu ženy i dítěte. Během prvního trimestru se objevuje nevolnost (nauzea). V ústech se tvoří více slin, a to může vést k vyšší kazivosti zubů. Trávicím ústrojím prochází potrava déle než u netěhotné ženy. Je to způsobeno vlivem hormonu progesteron. Budoucí rodička pociťuje často pálení žáhy, jelikož svěrač mezi jícnem a žaludkem vlivem hormonů ochabuje a kyselý obsah žaludku se dostává do spodní části jícnu.

Změny ve vylučovacím systému

Ledviny nabývají na objemu a vývodné močové cesty se rozšiřují. Zvyšuje se tvorba moči a objem vody v těle naroste přibližně o jednu pětinu. Mění se poloha močového měchýře. Díky povolení hladké svaloviny je žena náchylnější na vznik infekce v močových cestách, protože se část moči vrací zpět do močovodů. V těhotenství se může v moči objevit glukóza. Tento jev není výjimečný a nesouvisí s těhotenskou cukrovkou. Do moči propustí stopy glukózy ledviny, a tomuto nálezu musí lékař věnovat pozornost spíše z hlediska rizika infekce.

Změny zraku

Během těhotenství se může projevit tzv. retrobulbární neuritida. Což je pokles ostrosti vidění, který je způsobený otokem okolo vstupu očního nervu. Těhotnou mohou trápit i změny očního pozadí nebo další problémy spojené s vysokým prokrvením cév.

PLEŤ, VLASY A NEHTY V TĚHOTENSTVÍ

Gravidita s sebou přináší změny na kůži a vlasech. Na kůži se objevuje pigmentové zbarvení, vlasy nabývají na objemu a pleť na obličeji je narůžovělá. Víte, co vás v následujících devíti měsících čeká?

Změny pleti

Na kůži se vyskytují pigmentové skvrny různé velikosti. Zvýšené ukládání pigmentu, tmavnutí kůže, se objevuje v oblasti zevního genitálu, na prsních dvorcích, u pupku. V pokročilejším stádiu těhotenství se rýsuje pigmentová čára, která vede od pupku k podbřišku (linea alba). Pigmentové zbarvení žena pozoruje také na obličeji.

Jemné jizvičky (strie) vyskočí na rychle rostoucí kůži, nejvíce na břiše, stehnech a prsech. V graviditě jsou zbarveny růžově a po porodu získají bílou barvu.

Jak pečovat o pokožku?

Kůži pečlivě promazávejte každý den hydratačními krémy nebo oleji. Záleží na typu vaší pleti. Díky kvalitní péči zamezíte vzniku ošklivých strií nebo alespoň jejich výskyt výrazně eliminujete. Vyberte si kvalitní krémy, kterými o sebe budete pečovat, a užívejte vitamíny pro těhotné ženy. Tělo se obohatí o potřebné vitamíny a minerály, a to se odrazí na kvalitě pleti, lesklosti vlasů a pevných nehtech.

Změny kvality vlasů a nehtů

Vlivem těhotenských hormonů vlasy méně vypadávají a získávají na objemu. Po porodu se vrací hladina hormonů do původního stavu a vlasy začnou nadměrně vypadávat. Nehty rostou rychleji, více dochází k třepení konečků.

Víte, co prodělává vaše tělo během těhotenství? V graviditě vás čekají fyziologické i fyzické změny, které se po porodu vrátí do původního stavu, stejně jako výkyvy nálad a odlišné psychické rozpoložení. To je způsobeno vlivem těhotenských hormonů. Těhotenství představuje skutečně jiný stav a partneři by si měli být v tomto období vzájemnou oporou.

Pramen: Rulíková K., Bio-psycho-sociální změny v době těhotenství ženy, Praha 2010; Skutilová V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada Publishing, a.s, 2016, s. 160, ISBN 978-80-271-0985-2

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Problémy s kůží v těhotenství