Domů » Těhotenství » 30. týden těhotenství

30. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Za deset týdnů se vám narodí miminko. Těhotenství utíká rychle, a jestli jste si nepořídila fotografii s velkým bříškem, je načase to napravit.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Miminko roste a sílí. Jeho váha může dosahovat až 1 500 gramů. Doposud se vytahovalo do délky, ale nyní začne výrazně přibývat na váze. Musí si do porodu vytvořit tukové zásoby. Na hlavičce jsou patrné jemné vlásky, které se ještě prodlouží. Podkožní vrstva má pro miminko velký význam, protože po narození tělo lépe udržuje teplo. S přibývajícím podkožním tukem bude pokožka méně svraštělá a začne se napínat. Miminko již umí využívat zrak, hmat, sluch i chuť. I když nevidí dokonale, rozlišuje kolem sebe světlo a tmu, dobře vnímá chuť plodové vody a slyší, co se kolem něj děje. Rozvíjí se nervový systém, který kontroluje některé funkce těla. Otevírá a zavírá oční víčka. Plíce nejsou vyvinuty.

Vaše tělo ve 30. týdnu těhotenství

Plod začne za několik týdnů sestupovat dolů a vám se uleví při dýchání. Dítě nebude tolik tlačit na žaludek a jídlo se nebude vracet zpět do jícnu, ustoupí i pálení žáhy. Některé maminky pocítí uvolnění těchto obtíží až bezprostředně před porodem. Prozatím miminko stále nepokleslo do pánve a tlačí vás na orgány. Pokud se zadýcháváte při chůzi, zpomalte.

Co očekávat

  • Nyní se obtíže s pohybem stupňují a do konce těhotenství se tento stav nezlepší. Přesto na pohyb nezanevřete. Je-li vaše těhotenství bezrizikové, pravidelně můžete absolvovat cvičení pro těhotné ženy nebo chodit na procházky.
  • Vytéká vám z prsou mlezivo, kupte si vložky do podprsenky pro kojící ženy. Ty kolostrum vsají a neumokří se vám prádlo.

Vyšetření a návštěva lékaře

Příští týden absolvujete ultrazvuk ve třetím trimestru. Miminko již může být otočeno hlavičkou dolů. Pravidelné návštěvy gynekologické poradny určuje vždy lékař. Probíhá-li těhotenství bez komplikací a výsledky testů jsou v pořádku, budete k lékaři docházet i nadále každé čtyři týdny. V odlišném případě se frekvence návštěv zvýší.

Ženy s vícečetnou graviditou kontroluje gynekolog jednou týdně. Sleduje vývoj plodů, uložení placenty, množství plodové vody a stav děložního čípku.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Ultrazvuk ve třetím trimestru 31. až 32. týden

30+0 až 32+0

Vitamíny a živiny

Nadměrná konzumace vitamínu A může způsobit vrozené vývojové vady plodu. Multivitamíny pro těhotné a kojící ženy vitamín A neobsahují. Jestliže je neužíváte, začněte s tím co nejdříve. Vaše tělo bude potřebovat dostatek živin při kojení. Denní doporučené dávky vitamínu v období kojení jsou dokonce vyšší než v období gravidity. Jezte hodně ovoce a zeleniny. Betakaroten v mrkvi, rajčatech, špenátu, červené nebo oranžové paprice se přemění dle potřeby na vitamín A. Zbytek tělo vyloučí a nedochází k předávkování organismu.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 29+0 – 29+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 29 ukončených týdnů (probíhá 30. týden)
Od oplodnění uplynulo 27 ukončených týdnů (probíhá 28. týden)
Ukončené dny těhotenství 203 – 209
Počet dní do porodu 77 – 71
AdobeStock_86451008

VÍTE, ŽE …

Tělo připravíte na porod pravidelným pojídáním lněného semínka nebo pitím čaje z listů maliníku. Ty uvolňují svalstvo pánevního dna.

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017