Domů » Těhotenství » 27. týden těhotenství

27. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Tímto týdnem definitivně končí druhý trimestr. Měla byste pravidelně cítit pohyby miminka, které se v děloze vrtí. Je šikovné a už se umí chytnout za nožičky, otáčet se a měnit polohu. Jestliže je miminko polohou koncem pánevním (hlavička je nahoře) neznamená to císařský řez. Do porodu se ještě mnohokrát otočí.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Pokračuje vývoj mozku. Miminko umí zavírat a otevírat oči. Vytváří si svůj vlastní denní rytmus nezávisle na vašem, a proto se často stane, že vás v noci vzbudí, když se v děloze vrtí. Cumlá si paleček nebo ruku. Plíce se vyvíjejí a zvyšuje se počet vzdušných vaků (plicních sklípků). Růst plicních vaků trvá přibližně do osmi let věku dítěte. Tvoří se nové cévky.

Vaše tělo ve 27. týdnu těhotenství

Rychle přibýváte na váze. Je to dáno zvyšující se hmotností miminka, zadržováním vody a také si vaše tělo připravuje tukové zásoby na blížící se porod. I když se vám zdá, že narození miminka bude ještě nějakou dobu trvat, musíte na porod nabrat sílu.

Díky rostoucí váze vás mohou trápit křečové žíly, křeče v nohou a při delší chůzi vás bolí chodidla. To se v průběhu nastávajících týdnů příliš nezlepší. Zakupte si zdravotní obuv, ortopedické vložky nebo noste boty bez podpatků.

Co očekávat

  • Stále častěji se objevují potíže spojené s usínáním. Těhotenství je nejen období radosti, ale také doba tělesných změn, s nimiž se musí žena rychle vypořádat. Zkuste spát na levém boku. Výborným pomocníkem je kojící polštář, přes který si můžete přehodit jednu nohu a druhou zasunout podélně pod tělo. Vznikne mezera na bříško, vy na boku pohodlně usnete.
  • Řadu nastávajících maminek trápí syndrom dolní duté žíly. Pokud vás doposud nepostihl, je možné, že na něj s přibývajícími týdny gravidity ještě narazíte.

Vyšetření a návštěva lékaře

Absolvovala jste již zátěžový test na cukrovku? Při vyšetření se sleduje glykemická křivka, která může být v těhotenství odlišná díky působení hormonů. Dostavte se na specializované odběrné místo s žádankou od lékaře. Každé zdravotnické zařízení funguje trošku jinak, proto chystáte-li se na test a nejste si jista, na odběrné místo zavolejte.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
OGTT 25. až 28. týden

24+0 až 28+0

Laboratorní vyšetření krve, profylaxe Rh-D autoimunizace 28. týden

27+1 až 28+0

Vitamíny a živiny

Denní doporučená dávka selenu pro kojící ženy je stanovena na 55 µg. Nízká hladina selenu v krvi těhotné ženy může znamenat komplikace v těhotenství. Nedostatečné hodnoty byly nalezeny v krvi žen, které spontánně potratily. Vysoké dávky mohou zapříčinit vznik vrozených vývojových vad. Selen obsahuje paprika, sójové maso, kiwi, cibule a pórek.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 26+0 – 26+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 26 ukončených týdnů (probíhá 27. týden)
Od oplodnění uplynulo 24 ukončených týdnů (probíhá 25. týden)
Ukončené dny těhotenství 182 – 188
Počet dní do porodu 98 – 92
AdobeStock_86450992

VÍTE, ŽE …

Při předčasném porodu by muselo dítě dostat ventilátor, který by zásobil tělo kyslíkem. Pravděpodobnost na přežití se výrazně zvyšuje. Jestliže ženě hrozí předčasný porod v takto časném stádiu těhotenství, musí rodit v perinatologickém centru, které je na příchod malých miminek vybaveno.

Videa a fotografie

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017