Domů » Porod » Lékařské okénko » Porod do vody

POROD DO VODY

Porod do vody je proces, kdy se rozhodnete porodit miminko ve vaně, nebo porodním bazénku s vodou v teplotě lidského těla. Je několik možností. Některé rodičky chtějí prožít ve vodě kontrakce, některé chtějí do vody porodit. Proč si tuto cestu maminky volí a jaké jsou výhody a nevýhody jsme zjišťovali s laktační poradkyní a dulou Simonou Lazzari.

Proč porod do vody? 

Miminko žije v plodové vodě po devět měsíců. Zdá se tedy přirozené, že přijde na svět prostřednictvím vodního prostředí. Pro ženu pobyt ve vodě během 1 i 2 doby porodní přináší úlevu od bolestí, napětí a stresu.  Voda je pro ženu obvykle velmi příjemná, její teplota nesmí přesáhnout 38 stupňů Celsia.

„Je fakt, že dítě překonává změnu a přechod z dělohy do běžného světa prostřednictvím teplé vody příjemnějším způsobem, je ale potřeba zároveň i připustit, že jsme savci, kteří se mimo velryb ve vodě nepohybují a tím nám vodní prostředí úplně vlastní není.  Věřím, že dítě, pokud je bonding proveden s veškerou pečlivostí a jemností, se bude cítit stejně dobře, jako miminko porozené do vody,“ říká své zkušenosti Simona Lazzari. 

Je porod do vody méně bolestivý? 

„Na tuto otázku neexistuje správná odpověď, protože každý porod je jiný. Dá se říci, že porod do vody může být klidnější a svaly uvolněnější, protože jsou permanentně prohřívané, díky tomu je cirkulace krve a hormonů do příslušných a k porodu důležitých partií, jednodušší. Mnohé maminky v závěru porodu spontánně vanu opouští a hledají polohu a místo, kde cítí stabilitu a lepší oporu.“

Výhody a nevýhody porodu do vody 

Výhody

▶ Teplá voda je příjemná, působí efektivně na krevní a hormonální oběh, má analgizující účinky, porod urychluje a napomáhá produkování endorfinů, které tiší bolest.

▶ Umožňuje uvolněný pohyb v pánve.

▶ Pomáhá mamince se lépe zrelaxovat.

▶ Pro novorozence je voda chvíli po porodu přirozeným prostředím.

▶ V pozdějších stádiích porodu je dokázáno, že díky vodě má rodička více energie.

▶ Díky prohřátí perinea (hráz) nedochází k porodnímu poranění

Nevýhody

▶ Praktické provedení – domácí vana nevyhovuje, por.bazén je poměrně rozměrný

▶ Větší finanční nákladnost

▶ V případě nutnosti tlumit bolest není možné ve vodě aplikovat epidurální anestezii.

Z jakých důvodů si ženy nejčastěji přejí rodit do vody?

„Kromě již popsaných výhod je to obvykle proto, že věří v bezbolestný porod, ve spontánnější přijetí dítěte a také je to v současné době jakýsi společenský trend.“ 

Lze rodit do vody v České republice?  

Pokud jste rozhodnutá pro porod do vody, je nutné si vybrat správnou porodnici. Není zdaleka samozřejmostí, že to jde všude, nicméně i u nás v České republice tyto možnosti jsou. 

Simona dále upřesňuje: V Praze, kde to znám, jsem nikdy do vody nerodila, ačkoliv vany někde na porodních sálech jsou. Ty se využívají na 1. dobu porodní a pak rodička přejde na porodní lůžko, kde porodí. Určitě existují místa, je však třeba se aktuálně informovat, protože dochází k častým změnám v tomto ohledu.“

Platí, že porod do vody je jen jednou z možností. Pro správné rozhodnutí je určitě vhodné kontaktovat dulu nebo porodní asistentku, která s vámi probere všechny možnosti a přání s přihlédnutím k vaší osobní kondici a zdravotní situaci.

Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní, porodní asistentkou, dětskou sestrou a dulou Simonou Lazzari.

Simona se dále věnuje předporodním kurzům, lekcím plavání s miminky a cvičení pro děti v předškolním věku.

Jak sama říká – „Má práce je můj koníček, stálá motivace a zároveň obrovská satisfakce. Mám to životní štěstí, že se mi podařilo skloubit to co mám ráda s tím co je důležité, velmi potřebné a žádané.“

DULA PODOLÍ