Domů » Miminko a batole » Lékařské okénko » Lékařka radí – jak na pitný režim u kojenců a batolat

PITNÝ REŽIM KOJENCŮ A BATOLAT

Naše tělo tvoří z podstatné části voda a krom toho, že reguluje naši tělesnou teplotu, brání náš organizmus před přehřátím. Čím je dítě menší, tím více jeho tělo obsahuje vody a také je mnohem náchylnější k její ztrátě. Snadno jej tak ohrozí stavy dehydratace a přehřátí, proto nezapomínejme na důležitost řádného pitného režimu. Tímto výrazem označujeme pravidelný a zároveň dostačující příjem vhodných tekutin.

Na množství tekutin, které naše tělo potřebuje, má vliv nejen náš věk, hmotnost, ale také aktivity, které provozujeme nebo prostředí, ve které pobýváme. Nezapomínejte na dostatečný přívod tekutin i na cestách (v autě, autobuse či letadle) do dovolenkové destinace. Pamatujte na důležité pravidlo, že tekutiny, které ztratíme, musíme vždy doplnit.

Jaké množství tekutin dítě potřebuje?

Od 2 do 3 let 1,3 l tekutin, od 4 do 8 l 1,6 l a od 9 do 13 let jsme na potřebě 2 l tekutin za den. Děti starší 14 let už se vnímají za dospělé, co se potřeby vody týče, a měly by přijímat 2-2,5 litru tekutin/24 hodin.

Máte-li doma dítě, které musíte do pití nutit, snažte se tekutiny hradit i skrze jídlo. Dostatek vodnatého ovoce a zeleniny, k obědům i v létě můžete uvařit polévky, případně takovým dětem vodu přisladit malým množstvím šťávy nebo 100% džusu.

Kojeným dětem dávejte pít dle jejich potřeby, klidně tak často jak se přihlásí. Pokud je venku hodně horko, můžete i takto malým dětem podávat přes léto převařenou kojeneckou vodu či fenyklový čaj.

Batolatům, která vás s pitím trápí, řeďte příkrmy převařenou vodou a celkově dělejte jednotlivá jídla řidší. Z ovocných svačin pak upřednostňujte vodnatější druhy ovoce jako je jablko, hruška, broskev,… Batolata a děti předškolního věku by měli v tomto období vypít asi 500 ml mléka, zbývající potřebu tekutin hradíme vhodným druhem nápojů.

Mezi potraviny bohaté na vodu řadíme například: rajčata, okurky, melouny, jablka, broskve, meruňky a citrusy.

Není výjimkou, že pro velký zápal při hře děti zapomínají na pití. Hezký den u vody pak skončí úpalem neboli vnitřním přehřátím organizmu. K takovému stavu patří příznaky jako horečka, zarudnutí, suchá pokožka, častá je bolest hlavy, závratě a zvracení. Pokud se kombinuje sportovní aktivita na slunci, je třeba myslet krom dostatku tekutin i na pokrývku hlavy.

Jaké volit tekutiny?

Chystáte se parné dny trávit u vody nebo na výletě? Nezapomeňte s sebou přibalit dostatek tekutin a myslete na to, že termosky neslouží jen k udržení teplého čaje v zimě. Skvěle poslouží i v létě a nápoje udrží delší dobu osvěžující.

K vhodným nápojům, které dětem nabídnout v horkých dnech patří určitě obyčejná pitná voda z vodovodu, slabě mineralizované přírodní vody a cukrem nepřislazované ovocné šťávy. Můžete ale sáhnout i po neslazeném ovocném či bylinném čaji a na vodu bohatých pokrmech. Bylinné čaje vařte dětem pouze slabé, střídejte druhy bylin, z nichž je čaj připravován, a rozhodně je nepijte každý den.

Zcela nevhodné jsou slazené limonády, perlivé minerální vody, nápoje alkoholické, energetické, káva či černý čaj.

Pamatujte si, že pít bychom měli, i když necítíme pocit žízně. Žízeň je až varovným signálem a neměl by být tím, co nás vede k příjmu tekutin. Jen tím, že budeme pravidla pitného režimu dodržovat, budeme si moci užít letní dny bez rizika dehydratace a přehřátí..

Autorkou článku je MUDr. Michala Knězková 

Mladá lékařka a především máma dvou holčiček, která pořádá kurzy první pomoci pro maminky, vede vlastní blog mklife.cz a miluje cestování a dobrodružství.

IMGP0113-Edit-2 (1)