Domů » Těhotenství » 9. týden těhotenství

9. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Vstupujete do třetího lunárního měsíce. V zrcadle lehce vidíte bříško, ale zpravidla tuto změnu vnímáte pouze vy sama sama. Okolí ještě nepozoruje žádné známky těhotenství.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Oči se začínají přibližovat do přední části hlavy, vyvíjí se nos a v obličeji srůstají jednotlivé výběžky. Objevují se hrbolky v oblasti zvukovodu, z nichž se budou formovat základy ušního boltce. Tenké střevo, které se utváří v břišní dutině, roste do kliček, tvoří se játra. Embryo se napřimuje. Prsty na horních končetinách spojují tenké blány. Prsty na dolních končetinách jsou založeny, ale zatím se nerozvinuly do takové míry jako na horních končetinách. Zárodek zcela ztratí ocásek a zůstane pouze kostrč. Vyvíjí se centrální nervová soustava. V oblasti mozku narůstají mozkové hemisféry.

Délka embrya: 15 – 21 mm

Hmotnost: 4 gramy

Choriová dutina: 28,6 – 35,1 mm

Vaše tělo v 9. týdnu těhotenství

Děloha se zvětšuje a vy pomalu přibýváte na váze. Ukazuje-li ručička na váze stále stejně, neznamená to, že je s miminkem něco v nepořádku. Některé ženy přibírají až ve druhém a třetím trimestru. Velký váhový přírůstek značí větší množství zadržované vody. Prsy se napínají.

Co očekávat

  • Děloha tlačí na močový měchýř a stále častěji chodíte na toaletu. Projevují se těhotenské chutě. To, co jste měla ráda, se vám může na pár týdnů zošklivit a naopak budete vyhledávat potraviny, které byste za normálních okolností nikdy nejedla.
  • Díky váhovému přírůstku se mohou začít tvořit strie na kůži. Pečujte o pokožku a pravidelně ji promazávejte krémem.

Vyšetření a návštěva lékaře

Do těhotenské průkazky bude lékař zaznamenávat průběh těhotenství. Víte, jaké dokumenty připravit k porodu a co si sbalit do porodnice? Za pár týdnů absolvujete prvotrimestrální screening.

Pravidelná návštěva lékaře je v těhotenství nezbytností. V posledních letech přibývá žen, které graviditu odložily až po 35. roku věku, proto spadají do rizikové skupiny pacientek. S vysokým věkem ženy se pojí jistá rizika pro plod v podobě zvýšené pravděpodobnosti vývojových vad nebo výskytu komplikací v těhotenství.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
První vyšetření 6. – 9.
Vstupní vyšetření 8. – 12.
Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve do 15. týdne

14+0

Vitamíny a živiny

K výživě těhotných žen patří neoddělitelně vitamíny skupiny B, které se charakterizují jako rozpustné ve vodě. Víte, kolik vitamínů v graviditě užívat? Přehlednou tabulku se všemi hodnotami obsahující doporučené denní dávky najdete v článku Očkování, léky a multivitamíny. Jaké bylinky v těhotenství konzumovat a čemu se raději vyhnout? Přečíst si můžete také informace o vhodnosti bylinek a čajů.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 8+0 – 8+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 8 ukončených týdnů (probíhá 9. týden)
Od oplodnění uplynulo 6 ukončených týdnů (probíhá 7. týden)
Ukončené dny těhotenství 56 – 62
Počet dní do porodu 224 – 218
AdobeStock_86451703

VÍTE, ŽE …

  • Srdeční akce je 170–190/min.
  • V tomto období se zpevňují kosti embrya.
  • Vyvíjejí se chuťové pohárky.
  • Žaludek, střevo a ústa se progresivně formují, ale prozatím svou funkci neplní.
  • Srdce má čtyři dutiny a tepe velmi rychle.
  • Nervový systém není ještě vyvinutý, proto embryo nemůže ani vidět a ani slyšet.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017