Domů » Těhotenství » 8. týden těhotenství

8. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Vstupujete do závěrečné fáze druhého lunárního měsíce. Od lékaře obdržíte těhotenskou průkazku, v níž bude uvedena rodinná anamnéza, datum poslední menstruace, předpokládané datum porodu dle poslední menstruace a dle ultrazvuku. Lékař vás vyzve, abyste absolvovala krevní testy.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Intenzivně se utváří obličej, začínají se formovat výběžky tvořící horní a dolní čelist. Do výběžků pro horní čelist zasahuje také čelní výběžek. Na okraji se prohlubují nosní kanálky, které jsou základem nosních dírek. Výběžky srůstají a zmenšuje se ústní otvor. Oči jsou stále po stranách hlavy, ukládá se v nich pigmentové zbarvení a získávají tmavou barvu. Formuje se zevní zvukovod. Na dolních končetinách se vyvíjí kolenní ohnutí a začínají se rýsovat rýhy pro prsty. Na horních končetinách je patrné loketní ohnutí.

Vyvíjí se mozek, který kontroluje pohyby svalů, zakládají se plíce. Tvorba primitivního oběhového systému a srdce je téměř u konce. Miminko pluje v plodové vodě.

Délka embrya: 8 – 14 mm

Hmotnost: 1 gram

Rozměr choriové dutiny: 20,9 – 27,5 mm

Vaše tělo v 8. týdnu těhotenství

Děloha nabyla dvojnásobných rozměrů oproti stavu před otěhotněním. Možná, že vás škrtí kalhoty. Váhový přírůstek je ryze individuální. Některé ženy nepřibírají první trimestr nic, naopak shodí několik kilogramů, jiné přiberou hned první lunární měsíc. Větší děloha tlačí na močový měchýř a budete pociťovat potřebu častěji močit.

Co očekávat

  • Mohou vás ovládat těhotenské nálady. Jednou dole, podruhé nahoře. Radost se bude střídat se smutkem.
  • Můžete omdlít ve vydýchaném prostředí. Cesta autem, tramvají či autobusem může značit problém, protože se vám začne dělat nevolno.
  • I když byste o těhotenství ráda řekla svým nejbližším, ještě s radostnou novinou počkejte. Riziko potratů je v prvním trimestru vysoké. Ušetřete si zklamání. Pravděpodobně bude vše v pořádku a kontroly dopadnou dobře, ale člověk nikdy neví.

Vyšetření a návštěva lékaře

Od osmého týdne absolvujete vstupní vyšetření, na němž uvidíte srdeční ozvy, a obdržíte těhotenskou průkazku. V této době se musíte dostavit na odběry krve, kde se zjišťuje krevní obraz, krevní skupina, Rh faktor, onemocnění HIV, syfilis, hepatitida B a biochemie moči. U rizikových skupin žen se provádí krevní test na těhotenskou cukrovku.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
První vyšetření 6. – 9.
Vstupní vyšetření 8. – 12.
Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve do 15. týdne

14+0

Vitamíny a živiny

Vhodnou potravinou v těhotenství je mrkev. Obsahuje vysoký podíl karotenů, které jsou pro plod bezpečné a slouží jako zdroj vitamínu A. Další karotenoidy naleznete v šípkách, špenátu, pažitce a petrželi.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 7+0 – 7+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 7 ukončených týdnů (probíhá 8. týden)
Od oplodnění uplynulo 5 ukončených týdnů (probíhá 6. týden)
Ukončené dny těhotenství 49 – 55
Počet dní do porodu 231 – 225
medical accurate 3d illustration of a fetus week 8

VÍTE, ŽE …

  • Srdeční akce je zřetelná a dosahuje 130–160 t/min.
  • V brzké době může lékař určit četnost plodů. Tedy to, zda čekáte jedno miminko nebo dvě. Někdy se stane, že lékař stanoví vícečetné těhotenství s tím, že se narodí dvojčata, a následující týdny ukáží, že miminek je v děloze více. Víte, jak probíhá návštěva lékaře v případě vícečetné gravidity?
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017