Domů » Těhotenství » 6. týden těhotenství

6. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

V těchto dnech již s největší pravděpodobností víte, že se s vaším partnerem stanete rodiči. Nacházíte se ve druhém lunárním měsíci, v prvním trimestru. Na ultrazvuku bude miminko vypadat jako černá skvrna s bílou tečkou uprostřed. Právě na něm vidíte gestační váček s přítomností struktury žloutkového váčku. To je známkou správného vývoje plodu. V prvním trimestru podstoupíte ultrazvukové vyšetření, které odhalí vývojové vady plodu.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Embryo měří 2 až 4 milimetry a nastává u něj překotný vývoj. Tvoří se základy orgánů, je patrný základ mozku, kde můžeme vidět primitivní ústní dutinu. Od primitivního střeva je rozdělena hltanovou membránou, ale za několik dní se protrhne a vznikne základní kámen trávicí soustavy.

Na zadní straně embrya se nachází uzavřená nervová trubice, podél níž se vyvíjejí obratle. V oblasti mozku se začíná tvořit základ oka (oči budou umístěny prvních několik týdnů po stranách hlavy) a základ vnitřního ucha. Je patrný náznak budoucího vývoje končetin.

Délka zárodku: 2 – 4 mm

Průměr gestačního váčku: 9 mm

Vaše tělo v 6. týdnu těhotenství

Prsa se napínají a mohou se ztmavovat bradavky. Nyní se začíná plně projevovat únava, proto konzumujte dostatečné množství vitamínů.

Může vám kolísat krevní tlak. V těhotenství se zvyšuje množství krve v těle až o 1400 mililitrů, srdce musí tuto zátěž zvládnout a pojmout více krve. Dýchání se bude prohlubovat, ale prozatím tyto změny nepociťujete. Ty nastanou až v pokročilejším stádiu těhotenství.

Mohou se objevit nečekané výkyvy nálad, některé ženy jsou velmi výřečné, jiné se uzavírají do sebe. Záleží na průběhu těhotenství.

Co očekávat

  • Objeví se nevolnost, můžete pociťovat bušení srdce, změny nálad, častější nutkání k močení.
  • V tomto období možná již začnete přibývat na váze.
  • Nepříjemné je zvýšené slinění v ústech a kovová pachuť. Pocit plnosti či nafouklé břicho postihuje některé ženy ve druhém a třetím měsíci těhotenství, stejně jako zvýšená teplota.

Vyšetření a návštěva lékaře

Tento týden pravděpodobně navštívíte gynekologa. Stále je na absolvování vstupního vyšetření příliš brzo. Gynekolog potvrdí tlukot srdce. To je plně funkční a můžete jej v podobě malé tečky spatřit na kvalitním ultrazvuku. Při vyšetření určí, zda se blastocysta uhnízdila v děloze a těhotenství není mimoděložní. Na vstupní vyšetření a vystavení těhotenské průkazky budete muset počkat alespoň do osmého týdne.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
První vyšetření 6. – 9.
Vstupní vyšetření 8. – 12.
Laboratorní vyšetření obecné – odběr krve do 15. týdne

14+0

Vitamíny a živiny

V těhotenství byste měla konzumovat dostatečné množství kyseliny listové a železa.

Minerální látky – doporučená denní dávka pro těhotné ženy

Minerální látky Doporučená denní dávka
Vápník 1 500 mg
Jód 230 µg
Železo 20 mg
Hořčík 400 mg
Pramen: Měchurová, A., Vitamíny, minerální látky a stopové prvky v graviditě, Moderní babictví 18, 2009

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 5+0 – 5+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 5 ukončených týdnů (probíhá 6. týden)
Od oplodnění uplynuly 3 ukončené týdny (probíhá 4. týden)
Ukončené dny těhotenství 35 – 41
Počet dní do porodu 245 – 239

AdobeStock_86451669

VÍTE, ŽE …

  • Žloutkový váček je vidět na ultrazvuku až od šestého týdne těhotenství, přesněji od gestačního stáří 5+3. Jestliže lékař před tímto obdobím v gestačním váčku žloutkový váček nespatří, neznamená to, že je s embryem něco v nepořádku.
  • Průměr žloutkového váčku je 2-3 mm.
Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Měchurová, A., Vitamíny, minerální látky a stopové prvky v graviditě, Moderní babictví 18, 2009; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017