Domů » Těhotenství » 29. týden těhotenství

29. TÝDEN TĚHOTENSTVÍ

Dostáváte se do osmého lunárního měsíce. Zvyšte přísun železa a vápníku, které jsou ve třetím trimestru gravidity zcela nepostradatelné. Nosíte-li na ruce snubní prstýnek, budete jej muset na čas pravděpodobně sundat. S přibývajícími týdny těhotenství vám mohou otéci prsty na rukou.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Překotně se vyvíjí mozek dítěte, povrch získává zvrásněný tvar, zvětšuje se hlavička a prodlužuje se mozkovna. Mozek umí kontrolovat teplotu. Chlapci měli varlata doposud v blízkosti ledvin, nyní se přesunula do třísel a jsou připravena na sestoupení do šourku. U dívek se ještě zcela nevyvinuly stydké pysky, a zřetelně je vidět klitoris. Plíce ještě nejsou zralé, musí se vytvořit surfaktant, látka, která se formuje, když je miminko připravené na porod. Jejím úkolem je snížit povrchové napětí v plicích. Narodí-li  se dítě předčasně v těchto týdnech, bude napojeno na dýchací přístroj.

Vaše tělo ve 29. týdnu těhotenství

Potřeba spánku se začíná zvyšovat. Možná, že si připadáte jako sněhulák a nemotorně se pohybujete na ulici. Tento pocit má většina těhotných žen. Do porodu zbývá pouhých 11 týdnů. Pociťujete-li nadměrnou únavu, lehněte si. Nepřepínejte se a omezte chůzi do schodů.

Noste pouze pohodlné prodyšné oblečení z přírodních materiálů. V těhotenství se tělo více potí a syntetické materiály nebývají vhodné.

Množství krve se neustále zvyšuje, proto je důležité dbát na dostatečný přísun železa. To můžete konzumovat z potravin, případně v podobě vitamínových doplňků.

Co očekávat

Ve třetím trimestru se objevuje syndrom dolní duté žíly. V praxi to znamená, že nebudete moci ležet na zádech. Velká děloha tlačí na dolní dutou žílu a její průtok omezuje. Tímto se dostává do vašeho srdce méně krve. Může se vám udělat nevolno, zamotá se vám hlava a omdlíte. Ležte na levém boku a poloze na zádech se zkuste do porodu vyhýbat.

Vyšetření a návštěva lékaře

V minulém týdnu jste absolvovala krevní odběry, které zjišťovaly dostatek železa v krvi. Objeví-li se hodnoty pod stanoveným limitem, bude vás lékař kontaktovat a předepíše vám tablety s vysokou dávkou železa, které budete užívat až do porodu.

Název vyšetření Týden těhotenství (tt)
Ultrazvuk ve třetím trimestru 31. až 32. týden

30+0 až 32+0

Vitamíny a živiny

Nedostatečný příjem zinku v graviditě může způsobit neplodnost a špatný vývoj pohlavních orgánů dítěte. Nedostatečné vstřebávání zinku je zapříčiněno nadměrným užíváním železa nebo přijímáním pouze rostlinné potravy. Jste-li vegetariánka, nebo je vaším životním stylem veganství, poraďte se se svým gynekologem, případně s nutričním specialistou, jak se v těhotenství stravovat.

Za jak dlouho …

Název Počet dní, týdnů
Jak se zaznamenává 28+0 – 28+6 tt
Od začátku těhotenství uplynulo 28 ukončených týdnů (probíhá 29. týden)
Od oplodnění uplynulo 26 ukončených týdnů (probíhá 27. týden)
Ukončené dny těhotenství 196 – 202
Počet dní do porodu 84 – 78
AdobeStock_86451002

VÍTE, ŽE …

Připravujte se na porod už nyní. Pravidelně trénujte dýchací cvičení, denně dělejte několik podřepů. Ty rozšiřují pánev a roztahuje se hráz. Fungují jako výborná prevence proti nastřižení hráze. Jak na to? Několik minut setrvejte v podřepu s lokty zapřenými mezi koleny.

Pramen: Těhotenství týden po týdnu, Moje rodina a já, speciál, 2016; Tajemství šťastného manželství, 2. díl, Nový život; Skutilová, V., Jak na strach a úzkost v těhotenství, Grada, 2016; Krofta, L., Ultrazvukové vyšetření v I. trimestru gravidity; Prenatální péče, fyziologická gravidita, Poliklinika I. P. Pavlova, Praha, 2017